Inne

Stefan Żeromski w Nałęczowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2010, 11:16

W piątek (10 września) z okazji 120 rocznicy przybycia do Nałęczowa autora "Popiołów”, Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, zorganizowało inscenizację powitania Stefana Żeromskiego, który przyjedzie do uzdrowiska.

O godz. 10.55 na dworcu kolejowym powitanie pisarza (aktor Paweł Wrona w roli Żeromskiego). Ci, którzy przyjadą na dworzec (można "pekaesem” o godz. 10.54) będą mogli w poczekalni skosztować ciasteczko "Dzieje grzechu”, upieczone przez Piekarnię Nałęczowską lub wypić herbatkę "Zapach cisów”. Pisarz pojedzie stąd do miasta bryczką konną wystawioną przez Pawła Pochronia.

O godz. 14 w Urzędzie Miasta w Nałęczowie pokaz multimedialny – "Stefan Żeromski w Nałęczowie” przygotowany przez Macieja Kudelskiego. Godz. 15 – spacer po parku zdrojowym. Nie wykluczone, że tam dojdzie do spotkania z Bolesławem Prusem (aktorem Marcinem Woźniakiem) oraz pracodawcą Żeromskiego – Michałem Górskim (aktor Tomasz Głębocki), tam także pisarz po raz pierwszy spotka Oktawię Rodkiewiczową (Mariola Zagojska). O godz. 16 – projekcja filmu w kinie "Cisy”.

Kino "Cisy” zaprasza na bezpłatny pokaz filmu "Doktor Judym”, opartego na powieści "Ludzie bezdomni”. W holu Nałęczowskiego Ośrodka Kultury zostaną zaprezentowane kostiumy i rekwizyty, wykorzystane w filmie nagranym 35 lat temu. W rolach głównych występują w nim takie gwiazdy polskiego kina jak Piotr Fronczewski, Anna Nehrebecka, Jan Englert, Jerzy Kamas i Joanna Sienkiewicz. Zdjęcia do filmu były wówczas kręcone m.in. w plenerach Parku Zdrojowego w Nałęczowie.

Przy Chacie prezentowane będą "Złote myśli” z utworów pisarza, wybrane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego w Karmanowicach. Tam, o godz. 19 biesiada z zespołem Lolek Orkiestra. Muzeum Stefana Żeromskiego wydało też "Jednodniówkę Nałęczowską” w której został dokładnie opisany program powitania i pobytu pisarza oraz plan ścieżki spacerowej "Śladami Stefana Żeromskiego”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna