Inne

"Świat utracony. Żydzi polscy". Promocja albumu w Teatrze NN

Dodano: 17 grudnia 2015, 09:41
Autor: oprac. reda

Mat. prasowe
Mat. prasowe

W piątek premiera albumu fotograficznego „Świat utracony. Żydzi polscy”. Wśród ponad 460 zdjęć powstałych między 1918 a 1939 rokiem są robione w Lublinie i naszym regionie.

– Publikacja jest panoramą życia polskich Żydów w Polsce między dwiema wojnami. Pomysł wydania albumu wyrósł z przekonania, że historia polskich Żydów jest wielkim i fascynującym tematem, który cały czas jest obszarem mało znanym współczesnemu czytelnikowi – tłumaczy wydawca – lubelska oficyna Boni Libri i Żydowski Instytut Historyczny.

Autorzy albumu (prof. Konrad Zieliński i Leszek Dulik) podzielili materiał na osiem części: Miasto, miasteczko, wieś; Życie codzienne i praca; Wiara i życie; W społeczeństwie; Antysemityzm; W świecie polityki; Emigracja oraz Nauka i kultura. Tłumaczą, że chcieli pokazać bogactwo życia religijnego, kulturalnego i politycznego oraz wkład Żydów w tworzenie wielkiej polskiej historii i ich rolę w rozwoju cywilizacyjnym (kultura, życie gospodarcze, nauka) na przestrzeni wieków. Jednocześnie chcieli się zmierzyć z uproszczeniami i stereotypami na temat Żydów.

W albumie znajdziemy zdjęcia anonimowych autorów oraz wybitnych twórców (Kacyzne, Dorys, Zajczyk, Poddębski, Aleksandrowicz). Pochodzą z archiwów prywatnych i publicznych w Polsce i na świecie. Jedno z nich publikujemy.

Promocja odbędzie się 18 grudnia o godz. 18:00 w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” (Grodzka 21). W spotkaniu udział wezmą: prof. Paweł Śpiewak (ŻIH), prof. Andrzej Trzciński -recenzent albumu (UMCS), prof. Konrad Zieliński - współautor albumu (UMCS), Leszek Dulik - współautor albumu (Wydawnictwo Boni Libri). Wstęp wolny.

folkatka
Gość
folkatka
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (21 grudnia 2015 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co byś powiedział/a na artykuł o hodowli reniferów? Też dla nielicznych.

Jest taka róznica pomiedzy hodowla reniferów a historią lubelskich i - ogólnie -  polskich Żydów. To pierwsze to temat rzeczywiscie odlegly, natomiast to drugie jest bardzo waznym zagadnieniem w naszej historii. Przez kilkaset lat,  Żydzi tworzyli bardzo liczną spoleczność, wielr miast, np.  Lublin były bardzo waznymi osrodkami ich kultury i nauki. Malo ludzi wie o tym, ze działająca od pocz. XVI wieku lubelska jesziwa zostala przez króla Stefana Batorego zrownana w prawach z Uniwersytetem Jagiellonskim, a zatem tradycje akademickie Lublina są duzo wczesniejsze niż powstanie KUL w 1918. Lubelscy Żydzi zapisali sie rownież w historii Lublina tym, ze spośród nich wywodza się postacie takie jak Henryk Wieniawski czy Anna Langfus - znane na całym  świecie, albo osoby o wymiarze lokalnym, ale tu, na polu lokalnym - niezwykle zasluzone, i mam tu na mysli głównie Franciszkę Arnsztajnową, która w moim odczuciu była już bardziej Polką zydowskiego pochodzenia, jak Żydowką. To tyle, jesli chodzi o Lublin, o reszcie kraju moznaby napisać duzo więcej.

Ja zresztą jestem przyzwyczajona do tego, ze kazdy artykuł czy notatka poswiecona historii Żydów jest komentowana w ten sam sposób, przy czym wpisy "a co mnie to obchodzi/a kogo to obchodzi" są chyba najczęstsze.

Świadczy to niestety o bardzo ubogiej wiedzy  historycznej ich autorów.

Zapamietajcie sobie jedno - kazdy, kto interesuje się historią Lublina, musi równiez orientować się w historii Zydów lubelskich, chociazby nie wiem, jak wielkim antysemitą nie byłby. To samo jest z historią Polski. Polska historia bez historii Żydów jest historią niepelną, zubożona, jesli nie powiedziec - ocenzurowaną. Dlatego Wasze wpisy "a co mnie to obchodzi" obnażają wyłącznie Was. W sumie mnie to nie dziwi. W kraju, gdzie dramatycznnie zredukowano liczbę godzin historii w szkołach, muszą być jakieś tego efekty.

Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2015 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szabesgoj Pietrasiewicz liczy na następne 30 srebrników od Żydów z Polin?
Rozwiń
folkatka
folkatka (17 grudnia 2015 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Poczytałabym.

Rozwiń
Herman
Herman (17 grudnia 2015 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wiesz, w każdej gazecie są informacje, interesujące tylko dla pewnej, okreslonej grupy ludzi. To, co proponujesz, jest nonsensem. Nikt nie kaze Ci wchodzić w artykuły, które Cię nie interesuja, ale dobrze, że one tam są.


A co byś powiedział/a na artykuł o hodowli reniferów? Też dla nielicznych.
Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak patrzę na to zdjęcie widzę brud i niechlujstwo. Nawet bieda nie tłumaczy, dlaczego ktoś nie wyrównał odpadajacych płatów tynku. Aż się nie chce wierzyć, że w Lublinie coś takiego było, wstyd i tyle.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna