Inne

Ukraina w centrum Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2011, 14:48

Kolorowe stroje i radosne śpiewy – to wszystko zobaczą lublinianie przez cztery dni festiwalu (MATER
Kolorowe stroje i radosne śpiewy – to wszystko zobaczą lublinianie przez cztery dni festiwalu (MATER

Od czwartku (13.01) do soboty w kilku lubelskich klubach posłuchamy ukraińskich kolęd. Atrakcją będą tradycyjne też noworoczne zabawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Kolada u Koziołka, czyli kolęda rozpocznie się w czwartek o godzinie 18. Na pierwsze spotkanie organizatorzy zapraszają do Czarciej Łapy (ul. Rynek 19). Kolejne koncerty odbędą się w Starej Drukarni (piątek, godzina 18, ul. Grodzka 16) i w Restauracji Szeroka (sobota, godzina 18, ul. Grodzka 21).

– To będzie niezwykłe kolędowanie. Zapraszamy do wysłuchania kolęd ukraińskich. Pieśni zostaną wykonane przez zespoły z Ukrainy – zachęca Olena Semeniuk, rzecznik projektu Ukraina w Centrum Lublina. Program przygotowali muzycy z organizacji ArtPole, którzy interesują się kulturą ludową.

– Chcemy stworzyć niezwykły klimat podczas każdego wieczoru. Zależy nam na tym, by każdy odczuwał ciepłą, rodzinną atmosferę. Wyjątkowo będzie można wysłuchać takich kolęd w klubach, a nie np. w cerkwi – podkreśla Semeniuk.Kolędnicy, którzy przyjechali do Lublina aż z Kijowa postarają się przekazać publiczności swoją wiedzę. – Oprócz śpiewania, będziemy także próbowali nauczyć mieszkańców Lublina kilku kolęd – zapowiada Olena Semeniuk.

Na uczestników spotkania w Czarciej Łapie czeka niespodzianka. – Zgodnie z kalendarzem juliańskim noc z 13 na 14 stycznia to Nowy Rok – mówi Semeniuk. – W związku z tym świętem planujemy wprowadzić do programu kolęd, także kilka noworocznych przyśpiewek i zabaw.

Jednym z elementów będzie szczedriwka. – To ukraińskie pieśni, śpiewane właśnie w sylwestra. Właściwie to piosenki z życzeniami – wyjaśnia Semeniuk. – Nie może także zabraknąć kozy, zwiastuna pomyślności. Koza będzie występowała w różnych scenkach. Niektóre z nich będą również bardzo zabawne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna