Inne

W Rozdrożach o fotografii kolodionowej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2010, 16:02

Fotograficzna technika mokrego kolodionu będzie tematem wtorkowego (2.02) spotkania w lubelskim ośrodku Rozdroża.

Metoda mokrej płyty kolodionowej to stara technika popularna w latach 1851–1880.

Została tak nazwana od kolodionu (roztwór nitrocelulozy w eterze i alkoholu z dodatkiem bromków i jodków), głównego związku chemicznego stosowanego w procesie, i sposobu, w jaki wylewa się emulsję kolodionową na różne podłoża, np. czarne szkło (powstaje wtedy tzw. ambrotyp) lub metalowe płytki (określane jako ferrotyp).

Jest to metoda trudna i żmudna. Cały nośnik musi być ręcznie pokryty kolodionem, uczulony na światło w azotanie srebra, następnie dość szybko naświetlony i wywołany, kiedy jest jeszcze mokry.

Na końcu proces wymaga utrwalenia w cyjanku potasu (w wersji klasycznej), wypłukania płytki, a po wyschnięciu pokrycia dodatkowo ochronnym werniksem.

Technika mokrego kolodionu jest niedoskonała (na płytkach zostają plamy, zacieki, ślady wylewania kolodionu i traktowania ich wywoływaczem) i w dużym stopniu nieprzywidywalna, ponieważ każda płytka poddana jest indywidualnej obróbce.

To może być jednak zaletą mokrej metody kolodionowej. – Wymyka się standaryzacji i snuciu planów co do końcowych efektów wizualnych. Żyje własnym życiem. Zdarza się, że prowadzi autora własną drogą. Tworzy własną interpretację świata. Magiczna i kapryśna. Prosta i złożona. Pełna zabiegów z pogranicza alchemii – opisuje opolski mistrz techniki mokrego kolodionu Marek Szyryk, który spotka się w Rozdrożach z miłośnikami fotografii i opowie o tej metodzie.

Szyryk, adiunkt w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pokaże też, jak się robi zdjęcia w technice mokrego kolodionu. Podczas spotkania zostaną również zaprezentowane fotografie studentów PWSFTViT w Łodzi wykonane tą metodą.

Początek o godz. 19. Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 39.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna