Inne

W Tekturze: Poetycko-muzyczna Martenica

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2010, 14:35

Poetycko i muzycznie będzie obchodzone w lubelskim klubie Tektura pierwszomarcowe bułgarskie święto wiosny Martenica.

W bułgarskiej tradycji pierwszy marca to dzień pożegnania zimy i powitania wiosny. Z tej okazji ludzie rozdają sobie kolorowe gałganki.

Zwyczaj postanowiła podjąć Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura”, z tym że zamiast szmatek rozdawane będą wiersze – w formie mówionej i śpiewanej. Wymienią się nimi i sprezentują je publiczności Milan Milanov, Rafał Rutkowski, Grzegorz (krwawy) Jędrek i Wojciech Dunin-Kozicki.

Spotkanie poprowadzi młody krytyk Maciej Topolski.

Po prezentacjach odbędzie się część konkursowa – Turniej Jednego Wiersza. Przewidziano nagrody książkowe i pieniężne gratyfikacje z biletów.

Adres: ul. Wieniawska 15A. Start o godz. 19.

Bilety po 5 zł.

Sylwetki

Milan Milanov
Bułgarski poeta. Student Filologii Słowiańskiej na UMCS. Performer, autor tekstów piosenek, prowokujący rzeczywistość do nieustannej interakcji. Do Lublina przyjechał rok temu. Jego mieszkanie to miejsce spotkań. Jeśli czuje taką potrzebę, wraz ze swoimi współlokatorami organizuje tam koncerty m.in. zespołu Miąższ.

Wojciech Dunin-Kozicki
Znany jako Wojciech Be. Poeta z Lublina. Bierze udział w slamach i happeningach poetyckich. Sam również takie akcje organizuje. Interesuje się: myślą ludzką, sztuką, muzyką.

Grzegorz (krwawy) Jędrek
Rocznik 1988. Student KUL. Pochodzi z Lipia pod Częstochową. Przemek Łośko tak napisał o nim we wstępie do internetowego tomiku "Szmaragdowi”: "Mało kto dostrzeże napięcie, skrajne napięcie emocji, które towarzyszy słowom. A właśnie ono jest w tych wierszach niekłamane, poważne, nieomal święte. Po nic jest poezja i tutaj odnaleźć można najpokorniejszy dowód”.

Rafał Rutkowski
Urodził się w 1988 roku w Warszawie. Wydał tomik "Linie papilarne” w roku 2005 w Radomiu. Brał udział w Manifestacjach Poetyckich 2009 roku i w konkursie jednego wiersza, gdzie zdobył nagrodę. Uczestniczy w happeningach, gra też autorskie koncerty w różnych miastach polskich. Joanna Mueller o Rafale pisze: "Podkreślam te tożsamościowe gry Rafała dlatego, że są one czymś bardzo rzadkim w najnowszej poezji, która została zdominowana przez silne autorskie ‘ego', zarażona chorobami egocentryzmu, pamiętnikarstwa i ekshibicjonizmu”.

Maciej Topolski
Rocznik 1989. Współpracuje z portalem niedoczytania.pl. Prozaik, początkujący tłumacz (opowiadania i eseje Faulknera, Diaza, Maloufa). Równie początkujący krytyk literacki i filmowy. Laureat licznych konkursów prozatorskich. W 2006 roku wydał zbiór opowiadań "Podobieństwa”. Stały recenzent lubelskiego czasopisma "Opornik”. Pracuje nad debiutem powieściowym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna