Inne

W WBP: O poezji Jana Andrzeja Morsztyna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2010, 07:52

Książka "Uciechy, miłości i wojowanie w wierszach Jana Andrzeja Morsztyna” będzie promowana w czwartek (4.03) w Łopacie.

Liryka Jana Andrzeja Morsztyna nigdy nie była specjalnie popularna. Poeta za życia nie był drukowany, mimo że się o to starał. Potem zbiory jego wierszy też nie miały wielkiego powodzenia.

Częściowo zaważyły na tym kontrowersyjne poglądy polityczne autora i opinia zdrajcy, jaka przylgnęła do niego po zawiązaniu w porozumieniu z Ludwikiem XIV spisku detronizacyjnego przeciwko Janowi III Sobieskiemu.

Były też powody czysto artystyczne. Jego twórczość cechowała się sporą wtórnością. Morsztyn wzorował się nie tylko na utworach Giambattisty Marino, co było w literaturze barokowej dość powszechne, ale także na dziełach Horacego, Owidiusza, Marcjalisa, Auzoniusza i Sarbiewskiego.

Jednak liryka tego konwertyty z kalwinizmu na chrześcijaństwo nie jest pozbawiona walorów. Obfituje w ciekawe zabawy słowem, zaskakuje nieoczekiwanymi puentami i robi duże wrażenie kunsztownymi konceptami.

Twórczości przedstawiciela polskiego baroku dworskiego poświęciła swoją najnowszą książkę prof. dr hab. Halina Wiśniewska, wieloletnia pracowniczka Zakładu Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego UMCS, która wcześniej opublikowała niezmiernie interesujące pozycje "Renesansowe życie i dzieło Sebastiana Fabiana Klonowica” i "Świat płci żeńskiej baroku zaklęty w słowach”.

W czwartek książka będzie promowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Słowo o Janie Andrzeju Morsztynie wygłoszą prof. dr hab. Ryszard Szczygieł, prorektor UMCS, prof. dr hab. Władysława Bryłowa i sama autorka.

Wiersze poety recytować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej przygotowani przez mgr Barbarę Kasperek.
Początek spotkania o godz. 17. Adres: ul. Narutowicza 4.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna