Inne

Wojsławice. V Spotkania Trzech Kultur

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2013, 13:15
Autor: Kmo.

Fot. Spotkania Trzeh Kultur 2012
Fot. Spotkania Trzeh Kultur 2012

W niedzielę (4 sierpnia) w Wojsławicach (powiat chełmski) odbędą się V Spotkania Trzech Kultur,
Wojsławice znajdują się na styku trzech religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej.

Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic chce podtrzymywać i przypominać tradycję i historię miasteczka, jego wielokulturowość poprzez prezentację tradycji i obyczajów poszczególnych narodowości, a także wspólną zabawę.

Spotkania podobnie jak w ubiegłych latach, będą miały miejsce na terenie trzech obiektów sakralnych znajdujących się w Wojsławicach.

W niedzielę o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła msza święta z oprawą muzyczną w wykonaniu Marleny Stangryciuk. O godz. 10.30 msza święta z oprawa muzyczną Dariusza Tokarzewskiego, a o godz. 12.00 w intencji V Spotkań Trzech Kultur z muzyczną oprawą Anny Kostkiewicz. Po niej wykład Natalii Jędruszczak, archeologa na temat historii Wojsławic.

Ok. godz. 14.00 uroczystości przeniosą się do cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Tam informacje Krystyny Mart na temat prawosławia na terenie Wojsławic, byłych i obecnych obiektów sakralnych oraz odzyskanego wyposażenia tych obiektów. Po wykładzie nabożeństwo Wieczernia odprawione przez ks. mitrata Jana Łukaszuka, proboszcza parafii pw. św. ap. Jana Teologa w Chełmie w muzycznej oprawie chóru z chełmskiej cerkwi.

Otwarcie wystawy ikon wykonanych przez miejscowych artystów: Jolantę Jarosz, Marka Wepę, Agnieszkę Lackowską, Mariana Lackowskiego. Wystąpienie ks. Jana Łukaszuka, a po nim koncert chóru działającego przy chełmskiej cerkwi.

O godz. 17.00 w babińcu wojsławickiej synagogi wieczór żydowski rozpocznie film pokazujący ludobójstwo żydowskich dzieci podczas II wojny światowej. O obrzędowości religii judaistycznej, tradycji, obyczajowości i historii Żydów gminy Wojsławice opowiedzą Zbigniew Lubaszewski i ks. Jacek Zdrojewski. Później recital Duetu Shalom, wystawa prac Jolanty Jarosz i Mariana Lackowskiego pt. "Stare Wojsławice”. Spotkanie żydowskie zakończy projekcja teledysku "Szalom Chełm”.

O godz. 21.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła koncert organowy "Przy jednej świecy”. Wystąpią: Dariusz Zieliński, Romuald Turowski, Zenon Burda, Krzysztof Jasiuk.

Ok. godz. 21.30 V Spotkania Trzech Kultur zakończy koncert muzyki prawosławnej w miejscowej cerkwi.

W trakcie imprezy w ciągu całego dnia będzie prowadzona zbiórka środków finansowych na odnowę zabytków i cmentarzy gminy Wojsławice. W tym celu będą sprzedawane książki, broszury oraz wyroby rękodzielnicze miejscowych artystów.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna