Inne

Wystawa pisanek z Ukrainy na Zamku Lubelskim

Dodano: 11 sierpnia 2017, 08:25
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały Muzeum Lubelskiego)

Co Gdzie Kiedy. W dniach 12-15 sierpnia w Muzeum Lubelskim na Zamku zorganizowana zostanie wystawa pisanek ukraińskich ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej Muzeum Iwana Honczara w Kijowie.

Prezentowane pisanki pochodzą ze zbioru Iwana Honczara, który zbierał je wędrując po Ukrainie, w latach 1950–1980. Na wystawie zobaczyć będzie można także pisanki według jego szkiców z lat 1959–1980, oraz szkiców jego syna, Petra. Dopełnienie stanowić będą autorskie pisanki z prywatnych zbiorów twórczyń ludowych – pisankarek Łarysy Hołowni i Zoi Staszuk.

Iwan Honczar jest założycielem Narodowego Centrum Kultury Ludowej w Kijowie. Pisanki z jego zbiorów pochodzą m.in. z Huculszczyzny, Bukowiny, Pokucia, Łemkowszczyzny, Zakarpacia, Opola, Podola, Polesia, Naddnieprza Środkowego.

Łarysa Hołownia jest twórczynią ztuki ludowej i członkinią Narodowego Związku Twórców Sztuki Ludowej Ukrainy. Inspirując się wzorami muzealnymi artystka wykonuje również własne autorskie pisanki.

Zoja Staszuk również przynależy do Narodowego Związku Twórców Sztuki Ludowej Ukrainy. Jest także kierowniczką pracowni „Pisankarstwo” w kijowskim pałacu dzieci i młodzieży, która od 1997 r. organizuje miejskie konkursy pisanki dziecięcej. Artystka od początku 90. lat rekonstruuje pisanki według wzorów z XIX-wiecznych starodruków.

Wystawa zostanie zorganizowana w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Czytaj więcej o: Muzeum Lubelskie wystawa wernisaż
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 sierpnia 2017 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A MOŻE TROCHĘ ZDJĘĆ DLA ZACHĘTY.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna