Inne

Wystawa "Świadectwa życia w miejscu zagłady" w Muzeum na Majdanku

Dodano: 28 kwietnia 2017, 16:19
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały promocyjne)

Muzeum na Majdanku zaprasza do Centrum Obsługi Zwiedzających PMM na wernisaż wystawy pt. "Świadectwa życia w miejscu zagłady". Otwarcie ekspozycji będzie miało miejsce w sobotę, 29 kwietnia o godz. 12. Wernisaż połączony będzie z prezentacją oryginalnych przedmiotów należących do ludzi, którzy zginęli w obozie zagłady w Sobiborze.

W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane prywatne dokumenty i fotografie znalezione na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wiele z nich należało do Żydów, którzy w ramach „Aktion Reinhardt” zostali przywiezieni do dystryktu lubelskiego, a następnie zamordowani w obozach zagłady w Bełżcu i w Sobiborze oraz w KL Lublin.

Wystawa zabierać będzie ponad 2000 dokumentów, takich jak: dowody osobiste, legitymacje służbowe, paszporty, karty okolicznościowe, świadectwa szkolne, zaświadczenia, metryki, pamiętniki i notesy z zapiskami, prywatne listy, korespondencja urzędowa, rachunki za usługi, recepty lekarskie oraz blisko 800 fotografii.

-  Z prywatnej korespondencji dowiadujemy się o relacjach łączących adresatów i nadawców listów. Warto podkreślić, że wiele z nich zostało napisanych do krewnych przetrzymywanych w niemieckich obozach i więzieniach, o czym świadczą stemple cenzury - opowiadają organizatorzy wystawy.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja noszę chrześcijański krzyżyk więc mogę być w tym miejscu , we własnym kraju personą non grata. Mając na uwadze to co się działo na terenie niemieckiego Obozu Zagłady Oświęcim-Brzezinka , tu również tak może być.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna