Inne

Zagadka Gościnności według prof. Wodzińskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2012, 17:09

Wykład prof. Cezarego Wodzińskiego "Nasza Odyseia " w piątek, 30.11.2012 o godz. 19 w Trybunale Koronnym (Rynek 1 - Lublin). Wstęp wolny

Pierwsze spotkanie odbyło się w czasie Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”. Nowy cykl wykładów jest namysłem nad wieloznacznym pojęciem „gościnności” w krytycznej dyskusji z tradycją (min. Sokrates, Kant, Nietzsche) i współczesnością (min. Heidegger, Levinas, Derrida).

Spróbujemy przyjrzeć się ponowoczesnym sposobom bycia, różnym strategiom (min. Odyseuszowi, Abrahamowi, Sokratesowi, Chrystusowi, Penelope, Sarze, Ksantypie, Marii Magdalenie).

W pierwszym semestrze 2012-2013 (listopad-marzec) będziemy czytać i dyskutować Odyseię Homera. Prowadzący – Cezary Wodziński – będzie posługiwał się tekstem greckim oraz polskimi przekładami: Lucjana Siemieńskiego, Stanisława Mleczki, Józefa Wittlina, Jana Parandowskiego.

Zajęcia będą się składały z krótkiego wprowadzenia, lektury tekstu oraz komentarzy i dyskusji uczestników sympozjonu. Praca będzie miała zasadniczo charakter filologiczno-hermeneutyczny. Będziemy wypytywać tekst Homerowy i samemu pozwalać się przezeń przepytać. Odys Gość stanie się dla nas przewodnikiem – po archipelagu greckim, ale i po naszym glokalnym świecie. Czyż nie warto ruszyć z Odyseuszem na wielką przygodę, zwaną Odyseia? Zapraszamy na okręt herosa! Itaka w oddali.

Kiedy: 30.11.2012 (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Trybunał Koronny, Rynek 1
wstęp wolny
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna