Inne

Zamek: Uczczą pamięć o Januszu Krupskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2010, 18:56

W czwartek (15.04) w Muzeum na Zamku Lubelskim odbędzie się spotkanie, podczas którego wspominany będzie Janusz Krupski.

To miała być promocja książki. Dość standardowa promocja zupełnie niezwykłej książki. Ale niedawna katastrofa lotnicza odmieniła plany organizatorów.

Podczas czwartkowego spotkania na Zamku Lubelskim będzie się mówiło o książce Tamary Pietkiewicz "Jak bucik bez pary”. Ale jeszcze więcej czasu zostanie poświęcone człowiekowi, dzięki któremu poruszające wspomnienia rosyjsko-polskiej aktorki ukazały się w Polsce, wydane przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie.

Polskojęzycznej publikacji książki nie byłoby bez Janusza Krupskiego, pochodzącego z Lublina szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a wcześniej drugoobiegowego wydawcy. To on podczas jednego ze swoich pobytów w Sankt Petersburgu, gdzie mieszka autorka, odkrył niezwykłą, wspomnieniową książkę o jej dramatycznych losach w Związku Radzieckim.

Potem Krupski zaproponował wydanie przekładu Bernardowi Nowakowi, którego znał z lubelskiej działalności w drugim obiegu.

Po żmudnych pracach translatorskich i korektorskich książka ukazała się niemal w 90. urodziny Tamary Pietkiewicz, przypadające na 29 marca. 15 kwietnia na Zamku Lubelskim miała się odbyć promocja. Jednym z ludzi opowiadających o książce i autorce miał być Janusz Krupski. Los tak sprawił, że może być obecny już tylko we wspomnieniach innych.

I tak będzie w czwartek. Początek spotkania o godz. 17. Adres: ul. Zamkowa 9.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna