Inne

Zastawie k/Goraja: Wanda na Święcie Cebuli

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2010, 20:09

Koncerty, konkursy i degustacje zaplanowali organizatorzy niedzielnego (11.07) Święta Cebuli w Zastawiu koło Goraja.

W okresie międzywojennym Goraj i Zastawie były zagłębiem cebulowym. Mieszkańcy tych wsi zajmowali się nie tylko uprawą cebuli, ale także szeroko zakrojonym handlem nią. Choć obecnie cebulowy interes jest marginalny, sąsiedzi wciąż nazywają gorajan i zastawiaków Cebularzami.

Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Goraju postanowiły w ubiegłym roku przekuć cebulową tradycję w Święto Cebuli. Warzywo, bez którego nie może obyć się większość kucharzy na świecie, było celebrowane na dużym festynie rodzinnym na boisku sportowym w Zastawiu.

Były degustacje, pokazy kulinarne, konkursy sprawnościowe, Strong Man Show, zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych i tanecznych. Podobne atrakcje będą w tym roku. Największą będzie koncert Wandy i Bandy, który zaplanowano na godz. 21.

W Zastawiu wystąpią też kapela rockowa Tea z Katowic, grupa Czaban Band z Lublina z repertuarem discopolowym i Młodzieżowa Orkiestra Dęta BigBand z Biłgoraja oraz formacje współpracujące z GOK-iem: kapela ludowa Bidacy, duet harmonijek ustnych Kocudzanie, Gorajska Kapela Podwórkowa QŃ, zespół wokalny i kabaret.

Zaprezentuje się także grupa taneczna ze świetlicy środowiskowej z Nielisza.

Cebula będzie lejtmotywem konkursów. Koła Gospodyń Wiejskich staną do rywalizacji w przyrządzaniu potraw na bazie cebuli (po werdykcie jury – degustacja dla publiczności). Odbędą się również takie konkursy jak wybory Miss Cebuli, wybory Mistera Szczypiorka, jedzenie cebuli na czas oraz ułożenie wiersza lub piosenki o cebuli.

Początek festynu o godz. 15. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna