Inne

Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Spotkanie w Bramie Grodzkiej

Dodano: 13 listopada 2015, 15:38

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zaprasza na spotkanie poświęcone ziemiaństwu na Lubelszczyźnie

Opowiemy o losach właścicieli majątków ziemskich, zaprezentujemy wirtualny model 3D majątku w Moniakach, grę przygodową i multimedialny szlak ziemiaństwa. W wydarzeniu udział weźmie między innymi Zofia Zinserling, córka ostatnich właścicieli majątku w Moniakach. Ponadto swój udział zapowiedziało wiele osób ze środowiska ziemiańskiego, naukowcy, regionaliści i działacze kultury – zaprasza Grzegorz Jędrek z Ośrodka.

Projekt „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie. Wirtualna podróż w czasie” to próba opowiedzenia w sposób niekonwencjonalny, z użyciem nowych technologii, historii majątków ziemskich od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

Głównym elementem projektu i punktem wyjścia do dalszej narracji jest wirtualny model 3D majątku w Moniakach koło Urzędowa (pow. Kraśnik). „Odwiedzający” dwór i okalający go teren staną się uczestnikami gry przygodowej, której kanwą będą prawdziwe, niesamowite losy obiektu, jaki dziś, po przenosinach, znajduje się w zupełnie innym miejscu, pełniąc nową rolę. Bazą do powstania modelu 3D posiadłości są: mapa pamięci, plany budynku, relacje mówione oraz fotografie pozyskane od Zofii Zinserling, córki ostatnich dziedziców z Moniak. 

W ramach projektu przygotowano także multimedialny szlak, na którym zaznaczono ponad 850 majątków ziemskich, oraz opatrzono około 80 majątków relacjami mówionymi, tekstami i fotografiami. Od dnia prezentacji będzie on dostępny on-line na stronie internetowej projektu.

Powstała w ramach projektu gra przygodowa została oparta na relacjach mówionych Zofii Zinserling i opowiada o losach małej Zosi w trakcie II wojny światowej.

– Wykorzystując zasady rywalizacji w projekcie edukacyjnym staramy się precyzyjnie odtworzyć zapomniany świat ziemiaństwa dla współczesnych użytkowników Nowych Mediów. Gra, korzystając z perspektywy pierwszoosobowej wciąga nas w przeszłość. Wykonywanie kolejnych zadań pozwala pełniej wczuć się w sytuację Zosi. Odtworzony wygląd wyposażenia wnętrz, układ dworu i jego otoczenia subtelnie podsuwa graczowi wiedzę – informują organizatorzy.

Ponadto poza trybem fabularnym przewidziany został także tryb zwiedzania, w którym można swobodnie poruszać się po dworze i jego otoczeniu.

Termin spotkania: 16 listopada 2015, godz. 17:00, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Sala Czarna.

Gość
KINGA
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 listopada 2015 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Ziemiaństwo było i się ulotniło jak ziemiańska Cukrownia przy ul. Krochmalnej. Najlepsze kęski z Cukrowni zgarnął Cukier Polski. A nasi władze oprócz likwidacji 400 miejsc pracy, możliwości dochodu ze sprzedaży buraka cukrowego chwalą się puszką PO sardynkach. A co z tymi okupacyjnymi barakami co POzostały. Miasta i władzy nie interesuje los Tych nieboraków mieszkających jak na Majdanku. Wszak wojna i Konzentratios Lager skończył się 70 lat temu. Nie dla wszystkich. Wystarczy przejść się na ul. Krochmalną." Nie licz na tą władzę, wszak to hołota!
Rozwiń
KINGA
KINGA (13 listopada 2015 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

,, Nieuki '' - jakie to polskie,przed komputerkiem,bez nazwiska - opluc, wyzwac,naubliżac,wyszydzic -wszytskie fora są pełne,jest to domena Polaków,nigdzie indziej w Europie takiej fali się nie zauważa.

Jesteś mądry, wykształcny - pokaż twarz, przedstaw się nazwiskiem -chyba nie wsytdzisz sie swojej opinii !!  

Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nieuki z Bramy Grodzkiej niech odnajdą Lubelszczyznę w Lubelskiem.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ziemiaństwo było i się ulotniło jak ziemiańska Cukrownia przy ul. Krochmalnej. Najlepsze kęski z Cukrowni zgarnął Cukier Polski. A nasi władze oprócz likwidacji 400 miejsc pracy, możliwości dochodu ze sprzedaży buraka cukrowego chwalą się puszką PO sardynkach. A co z tymi okupacyjnymi barakami co POzostały. Miasta i władzy nie interesuje los Tych nieboraków mieszkających jak na Majdanku. Wszak wojna i Konzentratios Lager skończył się 70 lat temu. Nie dla wszystkich. Wystarczy przejść się na ul. Krochmalną.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna