Kino

13. Letnia Akademia Filmowa: kilkaset filmów w lesie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2012, 15:46
Autor: (agdy)

13. Letnia Akademia Filmowa (Materiały prasowe)
13. Letnia Akademia Filmowa (Materiały prasowe)

Jeśli ten tekst czytasz siedząc w Zwierzyńcu, to znak, że dobrze wybrałeś pomysł na wakacje. Dziś w Zwierzyńcu zaczyna się 13. edycja Letniej Akademii Filmowej.

Piotr Kotowski, rektor Letniej Akademii Filmowej pytany kiedy najlepiej przyjechać na festiwal jeśli ma się do dyspozycji tylko jeden dzień zauważa złośliwie, że najlepiej coś wybrać między 3 a 12 sierpnia, bo w inne dni to raczej projekcji nie będzie. I tylko zostaje grzybobranie. Ale nic dziwnego. Program tegorocznej imprezy filmowej jest tak bogaty (około 300 filmów), że trudno doradzić: siedzenie w jednym z kilku kin od rana do wieczora, zmienianie lokalizacji z seansu na seans czy spacery po okolicy i rozłożenie się w chłodzie nocy dopiero na nocny seans w browarze o godz. 22.

Na dodatek wiele z filmów pokazywanych w Zwierzyńcu ma tutaj swoje polskie premiery. Organizatorzy od lat kładą szczególny nacisk na prezentację kina niedostępnego masowemu odbiorcy, zapomnianego bądź z różnych powodów niedostępnego na polskich ekranach (np. w 2010 na LAF odbyła premierowa prezentacja 45 filmów z RPA, w 2011 r. zaprezentowano 49 filmów z krajów Maghrebu).

Zwyczajowo na filmowy program Akademii składa się kilkanaście różnych cykli filmowych. Tegoroczny program to:
* Skandalistka Marquerite Duras
* Cały ten las
* Homokino
* Rejs na Karaiby
* Anima agitka
*Kino białoruskie
* Retrospektywa twórczości P. i V. Tavianich
* Retrospektywa twórczości S. Łoznicy
* Giovane Cinema Italiano
*PWSFTviT przedstawia…
* Duńska uczta.

>>> Zobacz także: Więcej o programie 13. LAF

Gościem głównym filmowej imprezy jest Franco di Giacomo, operator filmowy, który współpracował z braćmi Taviani, Nannim Morettim, Ettore Scolą i realizował zdjęcia do filmu Nikity Michałkowa "Oczy czarne” z Marcello Mastroiannim. Na liście gości zagranicznych i polskich jest w sumie kilkanaście nazwisk. Oprócz filmów uczestnicy akademii mają w programie pięć koncertów i pięć spektakli teatralnych.

– Nie jestem przesądny a poza tym nie dajmy się presji liczb. A w programie są filmy karaibskie czyli voo doo i rastafarianie nie mówiąc o tym, że samo kino to diabelskie medium i diabeł w nim miesza – mówi Piotr Kotowski pytany o 13 edycję swojej imprezy. – Na dodatek jeszcze myślami jestem przy poprzedniej edycji akademii, bo głównie swoimi honorariami pokrywam zeszłoroczne długi – dodaje rektor i nie mówi jakie ma plany na następną edycję zwierzynieckiej imprezy w 2013 roku.

CENY W LESIE

Akredytacja na cały festiwal 150–200 zł; na 3 dni 100 zł; na 1 dzień 60 zł. Bilet na seans 10 zł. Imprezy towarzyszące bezpłatne.

GDZIE OGLĄDAMY FILMY LAF

Zwierzyniecki Ośrodek Kultury i Rekreacji – siedziba Biura Organizacyjnego oraz miejsce pokazów filmów dokumentalnych i projekcji przeznaczonych dla dzieci (sala mieści około 80 osób) * Kino "Salto” (sala mieści około 200 osób) * Kino "Skarb” (sala mieści około 200 osób) * Kino "Jowita” (sala na około 200 osób) * Kino "Dzięcioł” gdzie oprócz filmów są Warsztatów Krytyki Filmowej (sala mieści około 150 osób) i Browar "Zwierzyniec”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Iza
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Iza
Iza (7 sierpnia 2012 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeszkadza mi jednak jego zwiększona popularnośc i zalew znajomymi z Lublina. Dlatego odpuszczam i poczekam, aż hype trochę opadnie - wtedy znowu zacznę odwiedzac to malownicze miasteczko.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna