Kino

Dwa razy DKF Benshi na Dzień Kobiet

Dodano: 7 marca 2016, 09:10
Autor: Damian Drabik

fot. kadr z filmu "8 kobiet"
fot. kadr z filmu "8 kobiet"

W tym tygodniu Dyskusyjny Klub Filmowy Benshi zaprasza na dwie filmowe projekcje. We wtorek, 8 marca w Centrum Kultury zostanie wyświetlony film „8 kobiet” Francoisa Ozona, w środę, 9 marca – „Wielkie oczy” Tima Burtona. Seanse o godz. 18.

We wtorek zobaczymy film w pełni poświęcony kobietom. Akcja obrazu Francoisa Ozona rozgrywa się w środku zimy w opuszczonym domostwie. Tytułowe osiem kobiet - żona, siostra, kochanka, córki, służące – podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma motyw. Każda ma sekret. Jedna jest winna. Która? 8 typów kobiet, 8 wymiarów kobiecości, 8 aktorek, 8 francuskich utworów w ich wykonaniu.

Z kolei w środę zobaczymy ostatni film Tima Burtona. „Wielkie oczy” to opowieść o malarce Margaret Keane, która tworzy obrazy z enigmatycznymi wizerunkami porzuconych dzieci o wielkich oczach. Obrazy są bardzo popularne, rewolucjonizują one sztuki plastyczne na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, jednak pochwały nie spływają na bohaterkę, lecz jej męża Waltera, który przypisuje sobie autorstwo. Wzięty artysta okazuje się być oszustem. 

Oba filmy wpisują się charakter zbliżającego się Dnia Kobiet. Pierwszy w nieco przewrotny sposób pokazuje różne kobiece charaktery, różne wymiary kobiecości. Drugi opowiada o walce, jaką bohaterka musi podjąć, by dowieść swoich racji i wyzwolić się od męża.

Wstęp wolny. Prelekcję wygłoszą i dyskusję poprowadzą Joanna Gładysz i Krystian Drozd.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna