Kino

ENEMEF: Noc Polskiego Kryminału. Premiera "Pitbulla"

Dodano: 19 stycznia 2016, 10:26
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W piątek, 22 stycznia, o godz. 22 w lubelskim Multikinie odbędzie się nocny maraton filmowy poświęcony polskim kryminałom. Zobaczymy dwie odsłony „Pitbulla”, „Fotografa” i kultowe „Psy”.

„Będzie zabójstwo. I ja w nim będę brał udział. A mówię ci to tylko dlatego, że mi tego nie udowodnisz”. Te słowa, wypowiadane przez Bogusława Lindę w nadchodzącym filmie „Pitbull. Nowe porządki”, stanowią kwintesencję tej produkcji. Kultowy już film Patryka Vegi sprzed ponad 10 lat doczekał się wreszcie kontynuacji, która wyrosła na najgłośniejszą polską produkcję początku 2016 roku. Powrócą twardzi i bezkompromisowi policjanci z debiutanckiego obrazu Vegi.

Z okazji tej głośnej premiery Multikino przygotowało kolejny maraton filmowy ENEMEF. Tym razem zobaczymy cztery mocne polskie filmy. Premierowo – wspomniany „Pitbull. Nowe porządki”, a także pierwszą część filmu z 2006 roku, najsłynniejszy film Władysława Pasikowskiego „Psy” oraz kontrowersyjnego „Fotografa”.

- Na wielkim ekranie zobaczymy znajome, niewzruszone twarze o przenikliwym spojrzeniu, których wyraz nie zmienia się, nawet gdy dłoń pociąga za spust i to bez względu na to, po której stronie lufy się znajdują.Będzie akcja, pościgi, słynny Boguś Linda w szczycie formy, zacięta walka dobra i zła oraz moc kultowych, ostrych tekstów, które zna każdy – piszą organizatorzy.

Ceny biletów: od 25 do 33 zł za całą noc w kinie (cztery filmy). Rozpoczęcie o 22:00, przewidywany koniec ok. 6:30 rano.

Opisy filmów:

"Pitbull. Nowe porządki" - PREMIEROWO!

Polska 2016, 133'

reżyseria: Patryk Vega

scenariusz: Patryk Vega

obsada: Piotr Stramowski, Andrzej Grabowski, Paweł Królikowski, Michał Kula, Bogusław Linda

muzyka: Łukasz Targosz

Policjant z mokotowskiej komendy o pseudonimie "Majami" zajmuje się rozpracowywaniem grupy gangsterów i natrafia na bohaterów z poprzedniej części filmu (Gebels, Igor i Barszczyk). Sekcja zabójstw z Pałacu Mostowskich rozgryza Grupę Mokotowską przy pracy nad tematem "Gangu obcinaczy palców", odpowiedzialnego za serię zabójstw i porwań. Policjanci obydwu komend uświadamiają sobie, że mają do czynienia z najsilniejszą organizacją w Polsce i muszą połączyć swoje siły, aby ją rozpracować.

 

"Pitbull"

 

Polska 2005, 97'

reżyseria: Patryk Vega

scenariusz: Patryk Vega

obsada: Weronika Rosati, Rafał Mohr, Krzysztof Stroiński, Andrzej Grabowski, Marcin Dorociński

muzyka: Radosław Łukas (pseud. Luka)

 

Said (Waldemar Walisiak) działający w warszawskim półświatku odpowiada za liczne porwania oraz morderstwa ormiańskich handlarzy i ukrywa się za granicą. Czai się na niego "sędzia" przestępczego świata Wor (Ryszrad Filipski). Wor planuje wyeliminować Saida wykorzystując warszawskich policjantów. Do swojej gry angażuje oficera Despero i wystawia mu córkę Saida, dzięki czemu mężczyzna zostaje zwabiony do Warszawy...

 

"Psy"

 

Polska 1992, 104'

reżyseria: Władysław Pasikowski

scenariusz: Władysław Pasikowski

obsada: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Janusz Gajos, Agnieszka Jaskółka

muzyka: Michał Lorenc

 

Dawni funkcjonariusze UB przechodzą weryfikację i rozpoczynają pracę w policji. Jednym z nich jest Franz, który swoją karierę w poprzednim systemie zawdzięczał małżeństwu z córką ministra, która go porzuciła. Mężczyzna stając do walki ze światem przestępczym odkrywa, że są w nim również jego byli koledzy po fachu. Gdy podczas jednej z akcji Franz traci trzech swoich ludzi, postanawia się zemścić. Liczy na pomoc swojego przyjaciela Ola, ale ten nie wykazuje chęci do współpracy. Jak się okazuje, nie jest to jedyny powód do zawodu...

 

"Fotograf"

 

Polska 2014, 107'

reżyseria: Waldemar Krzystek

scenariusz: Waldemar Krzystek

obsada: Tatyana Arntgolts, Alexandr Baluev, Agata Buzek, Tomasz Kot, Sonia Bohosiewicz

muzyka: Maciej Zieliński

 

W Moskwie grasuje seryjny morderca, któremu policja nadała przydomek "Fotograf", ponieważ przy swoich ofiarach zostawia tabliczki z numerami, które są stosowane przez techników policyjnych fotografujących miejsca zbrodni. Śledztwo przenosi ekipę dochodzeniową do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, gdzie wsparcia udziela im polski oficer. W ekipie prowadzącej sprawę znajduje się policjantka Natasza będąca jedyną osobą, która widziała mordercę i przeżyła.

Czytaj więcej o: Multikino Enemef
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna