Kino

Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu: W tym roku po włosku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2011, 20:05

Widownia Festiwalu Dwa Brzegi 2010 (Paweł Buczkowski)
Widownia Festiwalu Dwa Brzegi 2010 (Paweł Buczkowski)

Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia filmowy świat zjeżdża do Janowca i Kazimierza. Znamy już tegoroczne propozycje programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tym razem organizatorzy zaprezentują dużo włoskiego kina.

Hasłem tegorocznego festiwalu, który odbędzie się od 30 lipca do 7 sierpnia, będzie "Viaggio In Italia”, czyli "Podróż do Włoch”.

To tytuł filmu Roberto Rosselliniego, jednego z najważniejszych reżyserów w historii włoskiej kinematografii. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć retrospektywę jego filmów. Drugą retrospektywą będą filmy polskiego reżysera Andrzeja Kondratiuka, autora takich kultowych tytułów jak "Wniebowzięci” czy "Hydrozagadka”.

– Poprzednie edycje festiwalu z roku na rok potwierdzały, że na Dwa Brzegi przyjeżdża publiczność ciekawa świata i ludzi, która lubi być zaskakiwana. Nie jesteśmy festiwalem dużym w sensie liczby projekcji, ale za to gwarantujemy satysfakcję z obcowania ze sztuką, z wieloma twórcami, niespiesznych rozmów i spotkań – mówi Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu Dwa Brzegi.

Dużym wydarzeniem na Dwóch Brzegach jest zawsze koncert otwarcia. Nie inaczej będzie i tym razem. W Kazimierzu Dolnym wystąpi Daniel Melingo, argentyński artysta postrzegany jako latynoamerykański Tom Waits.

Trzy lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Do tej pory gośćmi festiwalu byli już Janusz Gajos, Krystyna Janda i Jerzy Stuhr. W tym roku gwiazdą będzie Zbigniew Zamachowski. Podczas konferencji prasowej aktor specjalnie zaprosił na specjalny pokaz spektaklu "Zamach na MoCarta”, w którym zaprezentuje się jako multiinstrumentalista.

"Lekcja kina” to szczególna forma spotkania gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach, jakie popełnili na swojej drodze artystycznej. W tym roku zaproszenie do cyklu przyjął Grzegorz Królikiewicz.

Festiwal Dwa Brzegi 2011 w Kazimierzu i Janowcu
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna