Kino

Festiwal Short Waves w Lublinie

Dodano: 27 lutego 2016, 18:31
Autor: Damian Drabik

fot. kadr z filmu "Dokument"
fot. kadr z filmu "Dokument"

W piątek, 4 marca o godz. 18 w Centrum Kultury odbędzie się lubelska edycja festiwalu Short Waves. 7 filmów powalczy o nagrodę pieniężną.

Krajowa Siódemka to nowy, ogólnopolski konkurs filmowy, odbywający się w ramach ósmej edycji Short Waves Festival. Filmowa trasa konkursowa potrwa od 1 marca do 30 kwietnia. Festiwalowa publiczność w głosowaniu wybierze najlepszy krótki metraż, którego reżyser otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. złotych.

W ramach przeglądu, który w CK odbędzie się 4 marca, zobaczymy siedem ciekawych produkcji krótkometrażowych, między innymi doceniony już „Dokument” Marcina Podola, czy „Molocha” w reżyserii Szymona Kapeniaka, prezentowanego chociażby na Dwóch Brzegach czy Nowych Horyzontach.

Krajowa Siódemka, czyli Droga Krajowa numer 7, przecina całą Polskę. Spina ze sobą Bałtyk i Tatry, a po drodze zahacza o Kraków i Warszawę. Short Waves Festival zabierze Was na wyprawę przez malowniczą krainę polskiego krótkiego metrażu, pełną emocji i wrażeń wizualnych. W planie podróży siedem przystanków, czyli najlepszych i najciekawszych krótkich filmów ostatniego roku, starannie wybranych przez kuratorkę sekcji – Kaję Klimek - zapewniają organizatorzy.

Pełny program:

Dokument, reż. Marcin Podolec

Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości, który w dużym domu mieszka jedynie z żoną. Codzienne zajęcia mężczyzny, takie jak picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są jego wspomnieniami i refleksjami. Mężczyzna marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości.

Moloch, reż. Szymon Kapeniak

Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma przeżywa płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekst do zmian w życiu. Jego koledzy chcą odwieść go od tego zamiaru. Tak oto zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.

Daniel Spaleniak – Back Home feat. Katarzyna Kowalczyk, reż. Weronika Izdebska

Przestrzeń. Chłodne, rześkie powietrze, tafla wody, nienaruszony horyzont w miejscu, w których chmury sięgają ziemi. Czego szukasz?

Obiekt, reż. Paulina Skibińska

Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Filmowa opowieść z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do świata ukrytego pod grubą warstwą lodu oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Dzień Babci, reż. Miłosz Sakowski

Tomek potrzebuje pieniędzy. Postanawia wyłudzić pieniądze od starszej kobiety metodą „na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem,ta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Kobieta proponuje mu układ, który splata ich losy w nieoczekiwany sposób.

Umowa, reż. Ewa Smyk

Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. „Umowa” jest osobistą refleksją na temat wspomnień i rodzinnej pamięci.

Poklatkowa animacja opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku.

Jacek Sienkiewicz – Drifting, reż. Michał Marczak

Drifting to wyprawa do miejsca, gdzie muzyka wprawia ludzi w ekstatyczny trans, gdzie nikt nie przejmuje się rzeczywistością. Klip jest częścią pełnometrażowego filmu “Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, który został nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.

 

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna