Kino

Filmowe "Żydowskie motywy” w Chatce Żaka (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2015, 07:45

Od czwartku 8 stycznia oglądamy filmy tworzące 10 edycję Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy”. Wstęp wolny.

– Za pośrednictwem sztuki filmowej zaciekawiamy widzów szeroko pojętą tematyką związaną z narodem żydowskim, a także szukamy drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się. Docieramy do zróżnicowanej widowni, która wyjątkowo często styka się z problemami współczesności, takimi jak nietolerancja czy nienawiść – tłumaczą organizatorzy ze stowarzyszeń Homo Faber i Żydowskie Motywy, którzy zapraszają na seanse.

Zaproponowane w programie filmy dotyczą nacji żydowskiej, jej tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i tej na przestrzeni dziejów.

Od czwartku do soboty w sali kinowej Inkubatora Medialno - Artystycznego ACK UMCS "Chatka Żaka" (ul. Radziszewskiego 16) zobaczymy siedem filmów dokumentalnych. Trzy z nich powstały w Polsce.

PROGRAM

8 stycznia

Godz. 18.00 "Nigdy nie zapomnij kłamać”. Marian Marzyński opowiada historię swego życia. Niegdyś dziecko uratowane z Zagłady, potem przymusowy emigrant Marca, w 1981 roku amerykański reporter w PRL-u, dziś ponownie wraca do Polski z kamerą.

Godz. 19.10 "Twarze nieistniejącego miasta”. Inspiracją do powstania filmu była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w Lublinie na strychu kamienicy przy Rynku 4 i przekazana do Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.

9 stycznia

Godz. 17.00 "Żołnierz na dachu”. W Hebronie na Zachodnim Brzegu przez trzy lata Esther Hertog filmowała życie osadników uwieczniając unikalne, czasami wręcz surrealistyczne, sceny z ich życia.

Godz.18.40 "Holokaust - klej do tapet?”. Siostry Karatygin wzięły udział w programie telewizyjnym, nieoczekiwanie dziewczyny zapytano co znaczy słowo "Holokaust”.

10 stycznia

Godz. 17.00 "Pani spod szóstki”. Laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu filmowych historii roku. Bohaterka jest mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust.

Godz. 18.00 "Bezsenność Insomnia”. Leonard Borkowicz był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami.

Godz. 19.00 "Mój najszczęśliwszy dzień”. Historia ocalenia z Holokaustu Mariana Turskiego jest punktem wyjścia do opowiedzenia o życiu tego wybitnego dziennikarza i historyka, wnikliwego obserwatora i uczestnika życia powojennej Polski.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna