Kino

James Dean w DKF Benshi

Dodano: 7 lutego 2016, 15:04
Autor: Damian Drabik

fot. kadr z filmu "Buntownik bez powodu"
fot. kadr z filmu "Buntownik bez powodu"

Przed nami kolejny miesiąc spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Benshi działającego przy Centrum Kultury. W styczniu motywem przewodnim projekcji była kuchnia, w lutym z kolei będziemy oglądać filmy związane z buntem. Na początek James Dean i najsłynniejszy film z jego udziałem, czyli „Buntownik bez powodu”.

Jest to historia młodzieńca Jima Starka, który przechodzi okres buntu i jest trudnym nastolatkiem, z którym nie radzą sobie rodzice. Uosabiają oni bowiem wszystko, czym gardzi. Liczne przeprowadzki nie pomagają mu przystosować się do rzeczywistości. W nowym miejscu zamieszkania chłopak znajduje zarówno przyjaciół, jak i wrogów.

Film opowiada o młodości, o trudnym dorastaniu i o poszukiwaniu własnej tożsamości. Samotność, frustracje oraz wściekłość Starka, odwzorowywały uczucia ówczesnych, powojennych nastolatków. 

Jim Stark to jedna z najważniejszych ról w krótkiej karierze zmarłego przedwcześnie Jamesa Deana. Za swój występ został uhonorowany nominacją do nagrody BAFTA. Dzieło Nicholasa Raya jest być może pierwszym filmem w historii, z którym w pełni mogła utożsamiać się amerykańska młodzież.

Seans odbędzie się w poniedziałek, 8 lutego, o godz. 18 w sali kinowej Centrum Kultury. Wstęp wolny.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna