Kino

Kazimierz Dolny, Zwierzyniec: kino najlepszym sposobem na lato

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2013, 17:29

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2013
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2013

Już od poniedziałku będzie można rezerwować bilety na projekcje filmów i inne wydarzenia podczas Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Już trwa rejestracja uczestników Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Kto chce tam nocować niech się spieszy!

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Tegoroczny festiwal rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 4 sierpnia. – Na początek mocne otwarcie i połączenie dwóch brzegów Wisły przez sztukę. Pierwszego dnia polecamy koncert Tomasza Stańko z muzyką zainspirowaną poezją Wisławy Szymborskiej – mówi Alicja Myśliwiec, rzecznik prasowa "Dwóch Brzegów”.

W sekcji "I Bóg stworzył aktorkę” będzie można poznać bliżej twórczość Stanisławy Celińskiej. Zobaczymy jej najbardziej znane filmy takie jak np.: "Krajobraz po bitwie”, "Panny z Wilka” czy spektakle teatru telewizji. Będą spotkania, ale także i jej koncert "Nowa Warszawa”, podczas którego zaśpiewa przeboje dawnej Warszawy oraz piosenki z repertuaru m.in. Czesława Niemena, T.Love i Bajmu.

Na "Dwóch Brzegach” zobaczymy retrospektywy reżyserskie Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga. Będą też oczywiście kinowe nowości prosto ze światowych festiwali filmowych.

W sekcji "Muzyka moja miłość” będzie można obejrzeć m.in. film "Miłość” o zespole o tej samej nazwie tworzonym m.in. przez Tymona Tymańskiego i Leszka Możdżera. Zadowoleni będą również miłośnicy muzyki na żywo.

W klubie festiwalowym Perła wystąpią Mela Koteluk, Dr Misio, Skubas czy The Toobes.
Organizatorzy zapowiadają też akcent związany z filmem "Miasto 44” Jana Komasy, do którego zdjęcia właśnie trwają.

– W planach jest dyskusja na temat tego jak kino współczesne wpływa na pamięć o wydarzeniach historycznych – zapowiada Alicja Myśliwiec.

Projekcje tradycyjnie będą się odbywać w dwóch namiotach – dużym i małym. Bilety na filmy kosztują od 10 do 15 złotych. Bezpłatne są projekcje na Małym Rynku oraz wydarzenia i koncerty na Dużym Rynku oraz na Zamku w Janowcu. Bilety na koncerty w klubie Perła kosztują od 15 do 60 zł.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Cztery kina i tradycyjne plenerowe pokazy w browarze to oferta 14 edycji Letniej Akademii Filmowej, która zaprasza do Zwierzyńca między 2 a 11 sierpnia. – Zgodnie z dotychczasową tradycją, będziemy kontynuować odkrywanie rzadko obecnych na naszych ekranach kinematografii i oryginalnych autorów filmowych. Na pierwszym planie znajdzie się kino islandzkie, które przebojem zdobywa światowe ekrany. Całkowitą egzotyką będzie natomiast spotkanie z kinem pakistańskim – zachęca Piotr Kotowski, rektor LAF.

Swoją retrospektywę będzie mieć w Zwierzyńcu Tomas Gutiérrez Alea, najbardziej znany na świecie reżyser kubański. Bo-haterem drugiej będzie Elia Suleiman, sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – Palestyny. Jego kino powstaje poza granicami kraju, ale przynosi wnikliwy obraz sytuacji ludzi żyjących na "ziemi tymczasowej”. A cykl "Diabeł w butelce” przyniesie zestaw filmów poświęconych problemom alkoholowym.

– Kto chce mieć zapewniony nocleg powinien jak najszybciej wypełnić formularz akredytacyjny na naszej stronie – mówi Łukasz Kanafa, jeden z organizatorów akademii i przyznaje, że w porównaniu do ubiegłego roku więcej osób już wyraziło chęć przyjazdu do Zwierzyńca.

Aby wziąć udział w Letniej Akademii Filmowej należy wypełnić formularz akredytacyjny na http://www.laf.net.pl i czekać na telefon lub e-mail organizatorów. Dopiero wówczas trzeba dokonać wpłaty (200–60 zł, dla członków Dyskusyjnych Klubów Filmowych zrzeszonych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych 150 zł).

Program imprez towarzyszących jeszcze jest układany, wiadomo, że będą folkowe koncerty, koncerty symfoniczne muzyki do filmów niemych, spektakle, spotkania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna