Kino

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu od piątku (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 sierpnia 2011, 20:51

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Na 12 edycję imprezy organizatorzy przygotowali 244 tytułów. Szacują, że prawdziwy kinoman powinien przeżyć dawkę 6 projekcji na dobę. Start tego szaleństwa w miasteczku na Roztoczu 5 sierpnia o godz. 10.

– Czy widziałem wszystkie przygotowane tytuły? No, bez przesady. Ja bardzo dużo z tych filmów specjalnie ściągam do Zwierzyńca, żeby sobie je obejrzeć. I pewnie nie będzie na to czasu – realnie ocenia Piotr Kotowski, rektor Letniej Akademii Filmowej. Pytany, czy może polecić sposób na poruszanie się w morzu filmowych propozycji – proponuje dwa. – Wersja leniwa, czyli wchodzę rano do kina i wychodzę wieczorem albo tworze własny program kursując miedzy salami projekcji. I gdyby ktoś narzekał, że zmuszamy go do wyboru co oglądać, to przypominam, że w Zwierzyńcu jest tylko pięć miejsc do oglądania filmów a na przykład w czasie festiwalu w Berlinie 40. Nie jesteśmy tacy źli dla widzów – dodaje Kotowski.

Cały Zwierzyniec między 5 a 15 sierpnia będzie pięciosalowym multipleksem. Oprócz kina Skarb na czas festiwalu pojawia się kino Salto, Dzięcioł, Jowita i Nocne. Największą przestrzeń zajmuje oczywiście Nocne, bo to plenerowe kino w amfiteatrze, otwarte dla wszystkich nocnych marków. Tam projekcje zaczynają się o godz. 22, gdy pozostałe kina się powoli zamykają.

W programie tych pięciu miejsc widzowie mają do wyboru 244 tytułów. Festiwal zaczyna się w piątek o godz. 10 w kinie Skarb filmem "Zaplątani” pokazywanym w ramach cyklu Akademia dzieciom. Pierwszego dnia LAF przygotował 13 projekcji. To taki spokojny początek, bo już we wtorek seansów jest 25!

– W ubiegłym roku odkrywaliśmy w Zwierzyńcu kino z Republiki Południowej Afryki. I było to spotkanie z kinem kontynentu, którego produkcje są u nas stosunkowo mało znane, bardzo satysfakcjonujące. Toteż na 12. LAF chcemy kontynuować odkrywanie filmowej Afryki. Tym razem nasz wybór padł na państwa z północy. Nasze zainteresowanie kinem z tego regionu ma swoje uzasadnienie spowodowane coraz częstszą obecnością filmów stamtąd na najważniejszych festiwalach filmowych – zaprasza Piotr Kotowski, rektor Letniej Akademii Filmowej na cykl filmów zebranych pod hasłem "Karawana z Maghrebu”.

Alternatywą ma być inna północ, czyli "Syberyjskie klimaty". – Zachęcił nas do tej podróży znakomity film wypatrzony na ostatnim Berlinale "Syberia. Monamour” Sławy Rossa – dodaje. – Nie da się ukryć, że mamy wyraźną słabość do kina włoskiego. Udało się nam przybliżyć w ostatnich latach sylwetki rzadko goszczących na naszych ekranach twórców, takich jak: Pupi Avati, Gianni Amelio, Marco Bellocchio. W tym roku swoją retrospektywę będzie miał Tinto Brass. Autor "Kaliguli” i "Salonu Kitty” niezasłużenie ma opinię skandalisty ze skłonnościami do pornografii. A jest po prostu w awangardzie oswajania kina z erotyką – uważają organizatorzy tegorocznej edycji LAF.

Bilety i noclegi
Aby wziąć udział w Letniej Akademii Filmowej należy po przyjeździe do Zwierzyńca pójść do
biura festiwalowego (ul. Słowackiego 2). Bywalcy wiedzą to doskonale i już dawno załatwili wszystkie formalności przez Internet. Pozostali mają do wyboru zakup akredytacji: na całą LAF (200 zł), 5-dniowej (100 zł) i 3-dniowej (60 zł). Akredytacja upoważnia do wstępu na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące. W kasach kin są bilety. Wejście na pojedyncze seanse kosztuje 10 zł.
Dla uczestników festiwalu gospodarze przygotowali przystępną cenowo i zróżnicowaną ofertę noclegową: na polu namiotowym nad zalewem, z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego (lub na polu kempingowym, w strategicznym sąsiedztwie supermarketu) – 12 zł od osoby; w schronisku w gimnazjum – 23 zł pierwsza doba, każda kolejna 15 zł (pościel wliczona jest w cenę noclegu); na kwaterach prywatnych – 30–35 zł; w hotelu - od 35 zł w górę. Osoby szukające noclegów sa odsyłane na stronę www.agroturystyka.pl. Ceny podajemy na stroną www.laf.net.pl.

Cykle filmowe LAF
• KARAWANA Z MAGHREBU, czyli kolejna wyprawa kinematograficzna do Afryki – tym razem północnej • SYBERYJSKIE KLIMATY, czyli filmowe przeczesywanie jednego z najbardziej pięknych i niedostępnych regionów świata • KINO Z LITWY, czyli szeroki przegląd filmów reprezentatywnych dla współczesnej kinematografii litewskiej • RETROSPEKTYWA ROGERA CORMANA
• RETROSPEKTYWA TINTO BRASSA • RETROSPEKTYWA SIERGIEJA SOŁOWIOWA • ZAPROSZENIE NA ŚLUB I WESELE, czyli filmowe spojrzenie z różnych stron świata na jedną z najbardziej uniwersalnych tradycji • ROZMOWY O JESIENI ŻYCIA, czyli filmowe dyskusje na temat życiowego bilansu • PODGLĄDAMY EUROPĘ, czyli filmowa wycieczka szlakiem kinematografii europejskich • RETROSPEKTYWA KARELA KACHYNY • KLUBOWY KARNET, czyli filmy o jakich się mówi, laureaci międzynarodowych festiwali, artystyczne wydarzenia w kinie światowym ostatniego sezonu • W POLSKIM OBIEKTYWIE, czyli najlepsze propozycje polskiej kinematografii
• FILMY W SIECI, czyli filmowe propozycji Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, • FESTIWALOWE REMANENTY, czyli przegląd najlepszych propozycji filmowych uplowanych na festiwalch filmowych (Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu", Planet Doc Review, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Etiudzie&Animie i Żydowskich Motywach)• SEANS Z MACIEJEM ADAMKIEM • SEANS Z MACIEJEM CUSKE.

KINO NOCNE w Amfiteatrze
6 sierpnia: "Mołdawskie wesele”, reż. Tiran Kieosajan; 8 sierpnia: "Doradztwo personalne”, reż. Rumle Hammerach; 9 sierpnia: "Peepli!”, reż. Anusha Rizyl i Mahmood Farooqui; 10 sierpnia: "Tylko nie teraz”, reż. Walerij Pendrakowski; 11 sierpnia: "Weselna polska”, reż. Lars Essen i Przemysław Nowakowski; 12 sierpnia: "Cierpienia młodych serc”, reż. Nils Malmros; 13 sierpnia: "Wesele w Besarabii”, reż. Nap Toader; 14 sierpnia: "Dni chwały”, reż. Arachid Bouchareb.

Letnia Akademia Filmowa 2011 - program - ściągnij plik PDF
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
HEN......
maniakfilm
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

HEN......
HEN...... (10 sierpnia 2011 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
--popatrzcie na Kotowskiego i ocencie czy wlasnie no powinien byc dyrektorem letniej akademi filmowej W ZWIERZYNCU.Panie Kotowski -zrezygnuj Pan sam i bedzie po sprawie.W ZWEIRZYNCU Pana nie chca tylko jako skromni ludzie nic Panu nie mowia
Rozwiń
maniakfilm
maniakfilm (3 sierpnia 2011 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bylem w tamtym roku no rewelka najlepszy festiwal jaki widzialem nawet bije kazimierz; bylem w janowie w tym roku i coraz gorzej jest poprostu rutyna ich zjadla a moze i pogoda bo byla nienajlepsza
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna