Kino

Lubelska Edycja Festiwalu Etiuda&Anima 2012

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2013, 20:21

Filmy nagrodzone i wyróżnione podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2012. Lublin, 17-21.12, godz. 18.00

Wszystkie projekcje odbywają się w Sali Kinowej

Bilety: 5 zł za 1 dzień, 15 zł na 5 dni

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky'ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

17.12.2013 - THE BEST OF ETIUDA

the_best_of_etiudaSOWA / OWL, reż. Marta Karwowska, PWSFTViT, Polska, 2012, 30' – Grand Prix Festiwalu – Złoty Dinozaur
Ostatnie dni wakacji. Sowa ma osiem lat i tajny plan – dostać się na opuszczoną wyspę. I chociaż ponton jest dziurawy, a rodzice zajęci, prawie jej się to udaje.

LE SOUFFLE COURT / SHORT OF BREATH, reż. Guillaume Legrand, CalArts, Francja, USA, 2011, 21' – Srebrny Dinozaur
Para młodych ludzi żyje na obrzeżach miasta. Chłopak zajmuje się nielegalnymi sprawami, przetrzymuje m.in. porwane dziecko. Dziewczyna, pozostawiona sama z małym chłopcem, zaczyna tęsknić za normalnym, ustabilizowanym życiem.

STREMT 89, reż. Anda Puscas, Dragos Dulea, UNATC, Rumunia, 2012, 13'34'' – Brązowy Dinozaur
Krótki dokument przywodzący na myśl pamiętne 12:08 na wschód od Bukaresztu, czyli zabawna opowieść o rumuńskiej wiosce i wydarzeniach, które zaszły w niej w pamiętnym, przełomowym dla wschodniej Europy roku.

NAZI GORENG, reż. Nathan Nill, Hamburg Media School, Niemcy, 2011, 6'30''
Azjatycka knajpa wypełniona hazardem, striptizerkami i szemranymi typami nie wydaje się najlepszym miejscem na kryjówkę dla twardego neonazisty z kijem bejsbolowym w ręku. Rezultaty takiego spotkania będą jednak bardzo niespodziewane.

RESEN / DOG LEASH, reż. Eti Tsicko, Tel Aviv University, Izrael, 2012, 26' – wyróżnienie
W małżeństwie Mariny pojawiają się problemy. Emocje zmuszają ją do poszukiwań, które są niczym natarczywy głód. Podążając za tym dziwnym uczuciem, przekroczy wiele tradycyjnych granic, za którymi znajdują się już tylko bardziej niebezpieczne miejsca.

18.12.2013 - THE BEST OF ANIMA

the_best_of_animaBYDLO, reż. Patrick Bouchard, Kanada, 2012, 8'55'' – Grand Prix Festiwalu – Złoty Jabberwocky
Interpretacja miniatur fortepianowych "Obrazki z wystawy” Musorgskiego, inspirowana powolnym, nieporęcznym ruchem woła ciągnącego ciężki wóz.

DELL'AMMAZZARE IL MAIALE/ABOUT KILLING THE PIG, reż. Simone Massi, Włochy, 2011, 6'20'' – Srebrny Jabberwocky
Gdy świnia jest wyciągana z chlewni na ubój, ma okazję zobaczyć niebo i rzeczy świata.

SUUR MAJA/BIG HOUSE, reż. Kristjan Holm, Estonia, 2011, 10'24'' – Brązowy Jabberwocky
Pewnego całkiem zwyczajnego letniego wieczora mieszkańcy całkiem zwyczajnego bloku gromadzą się na podwórku. Mieszkaniec z niejasnymi motywami wykorzystuje sytuację, a zakończenie jest oczywiście do przewidzenia.

VELOCITY, reż. Karolina Glusiec, Wielka Brytania 2012, 6' – Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy
Zawsze myślałem, że mam świetną pamięć. Chciałem pokazać ci te rysunki. Kolekcję rysunków, kolekcję wspomnień, kolekcję tego, co utracone. Te obrazy nie istnieją, ale rysunki tak. Pamięć jest tylko w mojej głowie.

SUNNY AFTERNOON, reż. Thomas Renoldner, Austria, 2012, 6'50'' – wyróżnienie
To konfrontacja "niby” awangardowego filmu z "niby” wideoklipem, stawiające pytania o konwencjach, typowych tabu i stereotypach w różnych "gatunkach” filmowych. Muzyka i dźwięki również zostały odpowiednio dopasowane, by pokazać stereotypy z różnych gatunków.

DRÓŻNIK, reż. Piotr Szczepanowicz, Polska, 2012, 11' – wyróżnienie
Bohaterem jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik na pustkowiu, gdzie nawet pociągi się nie zatrzymują. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Aż do pewnego dnia…

LE GRAND AILLEURS ET LE PETIT ICI/HERE AND GREAT ELSEWHERE, reż. Michèle Lemieux, Kanada, 2012, 14'25'' – wyróżnienie
Mężczyzną zatopionym w myślach wstrząsa nagła, przeszywająca świadomość swojego istnienia. Rozmyśla o świecie, w którym żyje – od ewolucji życia i cząsteczek atomu, które tworzą materię, po sekrety pamięci i zagadkę śmierci.

UNA FURTIVA LAGRIMA, reż. Carlo Vogele, Francja, 2011, 3'08'' – wyróżnienie
Ostatnia podróż ryby, która śpiewa swoją pieść śmierci od sprzedaży na rynku rybnym aż do smażenia na patelni.

DEMONI, reż. Theodore Ushev, Bułgaria, Kanada, Niemcy, 2011, 3'43'' – nagroda "WIELKI NIEDOCENIONY”
Pierwszego dnia po pierwszej niedzieli, po pierwszym wiosennym deszczu, Czerwony Kot siedzi na dachu starego domu… Czeka, patrząc jak księżyc wędruje po niebie. A dom? Co jest w środku? Demony? Czarownice?

OH WILLY…, reż. Emma de Swaef, Marc James Roels, Belgia, 2012, 16' – nagroda Jury Studenckiego
Zmuszony do powrotu do swoich naturystycznych korzeni, Willy nieporadnie próbuje być szlachetnym dzikusem. Około pięćdziesięcioletni Willy, pulchny i zakłopotany, powraca do społeczności naturystów, w której się wychowywał, żeby odwiedzić swoją umierającą matkę.

POSLEDNÝ AUTOBUS/THE LAST BUS, reż. Martin Snopek, Ivana Laucikova, Słowacja, 2011, 15' – nagroda publiczności
Nadszedł początek sezonu łowieckiego. Zwierzęta z lasu wynajmują mały autobus i odjeżdżają w bezpieczne miejsce. Kiedy myśliwi zatrzymują autobus w środku nocy, jego pasażerowie pokazują swoje prawdziwe oblicze w obawie o własne życie.


19.12.2013 - ETIUDY MEKSYKAŃSKIE Z CENTRO DE CAPACITACIÓN CINEMATOGRÁFICA Z MEKSYKU NAGRODZONEJ SPECJALNYM ZŁOTYM DINOZAUREM

etiudy_meksykanskieDON SABÁS, reż. Juan Manuel Zúñiga, Meksyk, 2012, 17'
Czuła historia znajomości starszego mężczyzny i, pozostawionego mu pod dłuższą niż przewidywał opieką, chłopca. Od niechęci i nieufności, aż do przyjaźni i bliskości, które nadadzą nowy sens życiu staruszka.

DOS DE TRES / TWO OUT OF THREE, reż. Paulina Rosas, Meksyk, 2012, 12'
Losy drobnych włóczęgów, dziewczyny i małego chłopca, zarabiających na życie oszukiwaniem pasażerów metra. Wzajemna pomoc i rodzinne niemal stosunki tej dwójki zostają skonfrontowane ze światem przestępstw o wiele poważniejszych. Czy w obliczu większego zarobku przyjaźń jest w stanie przetrwać?

LA MADRE / THE MOTHER, reż. Ernesto Martínez Bucio, Meksyk, 2012, 15'
Jak daleko może posunąć się syn nadużywający zaufania matki w dramatycznej sytuacji? I jak bezgraniczną miłością oraz zaufaniem kobieta daży swoje dziecko, gdy mimo wszystko zdobywa się na wielkie poświęcenie by mu pomóc.

STELLA MARIS, reż. Marie Benito, Meksyk, 2010, 10'
Ojciec i jego dziesięcioletnia córka wyruszają w malowniczą podróż w stronę oceanu. Ta podróż ma swój ważny cel i subtelnie obrazuje relacje między dziewczynką a jej ojcem.

YUBAN (TIERRA VIVA) / YUBAN (LIVE EARTH), reż/ Yaasib Vazquez, Meksyk, 2011, 29'
Zapotekowie to grupa rdzennych mieszkańców Meksyku. Jakie transformacje przechodzi obecnie ta wielka niegdyś społeczność, która z biegiem czasu stworzyła hermetycznie zamknięty świat? Film kreśli obraz wysiłku ludzi w procesie pielęgnowania kultury i podtrzymywania zamierających tradycyjnych zasad.


20.12.2013 - ETIUDY WYRÓŻNIONE

etiudy_wyroznioneMUKA!, reż. Kordian Kądziela, WRiTV, Polska, 2012, 27' – Nagroda Publiczności
Józef ma 40 lat i niewiele powodów by witać każdy poranek z uśmiechem na ustach. Kobiet w życiu miał tyle, ilu przyjaciół – zero. Jego przestrzeń życiowa nie przekracza trzech metrów kwadratowych. Muka! to słodko-gorzka historia oparta na motywach Procesu Franza Kafki oraz przeżyć Piotra K. z Racławic Śląskich na Opolszczyźnie.

ŚWIĘTO ZMARŁYCH, reż. Aleksandra Terpińska, WRiTV, Polska, 2011, 18' – wyróżnienie
Dorastająca dziewczyna wychowywana wraz z bratem przez babcię poszukuje wzorów dorosłości. Matka rodzeństwa nie żyje, ojciec jest w zasadzie nieznany. Czy odnaleziony po latach przez córkę będzie potrafił odpowiedzieć jej na najważniejsze pytania?

ROZMOWA, reż Piotr Sułkowski, PWSFTViT, Polska, 2011, 16' – nagroda Wielki Niedoceniony”
Kiedyś wiedziałam kim jest dla mnie Bóg, ale teraz uciekła mi ta myśl. Bo gdyby był, to by mnie zatrzymał na ostatnim stopniu gdy wchodziłam po schodach do mieszkania człowieka, żeby go zabić. Obydwoje zostali skazani za morderstwo. Znają się tylko z listów, które piszą do siebie od ośmiu lat. Dziś Agnieszka wychodzi na przepustkę, gdzie zobaczy go po raz pierwszy.

PARVANEH, reż. Talkhon Hamzavi, ZHdK, Szwajcaria, 2012, 25' – nagroda Jury FICC
Zagubiona w szwajcarskiej rzeczywistości gastarbeiterka z Afganistanu chce przesłać pieniądze do swojej rodziny w ojczyźnie. Są one niezbędne na leczenie. Jednak status tytułowej bohaterki nie pozwala jej na to. Znajduje pomoc u swojej rówieśniczki.


21.12.2013 - TOKYO GEIDAI – TOKYO UNIVERSITY OF ARTS, THE GRADUATE SCHOOL OF FILM AND NEW MEDIA (JAPONIA)

Historia uniwersytetu sięga końca XIX w., gdy w Tokio istniały dwie szkoły artystyczne – sztuk pięknych i muzyki. Potem powstały wydziały Produkcji Filmowej, Nowych Mediów, a w 2008 r. Animacji, którym kieruje nagradzany na całym świecie – Koji Yamamura.

tokyoKUCHAO/CHŁOPIEC Z GUMĄ DO ŻUCIA, reż. Masaki Okuda, Japonia, 2010, 3'48”

GOOGURI GOOGURI, reż. Yoshiko Misumi, Japonia, 2010, 8'22”

BONNIE, reż. Masanori Okamoto, Japonia, 2011, 2'27”

HOKORIKEN NO HANASHI/OPOWIEŚĆ PSA, reż. Asami Ike, Japonia, 2012, 3'30”

KARA NO TAMAGO/WIETRZNE JAJO, reż. Ryo Okawara, Japonia, 2012, 10'30”

AWAITING/OCZEKUJĄC, reż. Hakhyun Kim, Japonia, 2012, 3'30”

HANA TO YOME/KWIAT I PANNA MŁODA, reż. Eri Kawaguchi, Japonia, 2012, 4'06”

IMAMURA SHOUTEN/SKLEP IMAMURY, reż. Aya Tsugehata, Japonia, 2011, 5'16”

SHUKATSU KYOUSOUKYOK/RAPSODIA REKRUTA, reż. Mayo Yoshida, Japonia, 2012, 7'27'

YUBI WO NUSUNDA ONNA/KOBIETA, KTÓRA UKRADŁA PALCE, reż. Saori Shiroki, Japonia, 2010, 4'15”

YASASHII MARCH/ŁAGODNY MARSZ, reż. Wataru Uekusa, Japonia, 2011, 4'48”

YUGESHOU/KWIAT ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA, reż. Yuanyuan Hu, Japonia, 2012, 10'19”

JAM FISH, reż. Senri Iida, Japonia, 2011, 3'34”

SAMAYOU SHINZOU/WYKORZENIONE SERCE, reż. Toshiko Hata, Japonia, 2011, 9'52”

HITO NO SHIMA/WYSPA MĘŻCZYZNY, reż. Alimo, Japonia, 2011, 6'32”

WAKARANAI BUTA/W OKU ŚWINI, reż. Atsushi Wada, Japonia, 2010, 10'10”


Wszystkie projekcje odbywają się w Sali Kinowej

Bilety: 5 zł za 1 dzień, 15 zł na 5 dni

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna