Kino

Miasto Movie w środę: „Festen”

Dodano: 30 listopada 2015, 16:26
Autor: Damian Drabik

"Festen"
"Festen"

W środę, 2 grudnia, o godz. 19 w Warsztatach Kultury odbędzie się projekcja skandynawskiego filmu „Festen” w reżyserii Thomasa Vinterberga. Seans odbędzie się w ramach cyklu „Miasto Movie”.

„Festen” to specyficzna opowieść rozgrywająca się w wiejskiej posiadłości 60-letniego Helge Klingenfelta. Patriarcha rodu zaprasza do siebie na coroczną uroczystość rodzinę, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mężczyzna prosi swojego syna Christiana, aby wygłosił mowę ku pamięci swojej zmarłej rok temu siostry. Ta decyzja będzie miała nieprzewidziane konsekwencje.

Reżyser filmu, Thomas Vinterberg, zasłynął tak zwaną Dogmą 95, czyli manifestem artystycznym duńskiej grupy filmowców, pod którym podpisali się także Lars von Trier, Krystian Levring i Soren Kragh-Jacobsen. Do naczelnych zasad manifestu należą: kręcenie filmów poza studiem i bez budowy scenografii, unikanie muzyki, która nie wynika z obrazu, kręcenie ujęć „z ręki”, czy używanie dodatkowego, sztucznego oświetlenia. Prezentowany właśnie w Warsztatach Kultury film „Festen” uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł Dogmy.

Wstęp wolny

Czytaj więcej o: Warsztaty Kultury Miasto movie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna