Kino

Miasto movie latem: "Taxi-Teheran"

Dodano: 17 sierpnia 2016, 20:00
Autor: Damian Drabik

fot. "Taxi-Teheran"
fot. "Taxi-Teheran"

W środę, 24 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed Teatrem Andersena zostanie wyświetlony nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film "Taxi-Teheran". Seans odbędzie się w ramach cyklu Warsztatów Kultury - Miasto movie latem.

Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser Jafar Panahi na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie.

- Momentami jest śmiesznie, momentami nostalgicznie i lirycznie, co chwilę jednak powraca groza i absurd świata jakim jest dzisiejszy Teheran. Co znamienne filmy Panahiego są od dawna zakazane w Iranie, a on sam kręci je bez zgody cenzury, niemało przy tym ryzykując. Z drugiej strony reżyser jest dziś twórcą docenianym i wspieranym na całym świecie, a jego dzieła święcą triumfy na wielu festiwalach - zachęcają organizatorzy.

Wstęp wolny.

„Taxi-Teheran”, reż. Jafar Panahi, czas 82’, 2015 r.
Kiedy: 24 sierpnia 2016, godz 20:30
Gdzie: Plac przed Teatrem Andersena, ul. Dominikańska 1.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna