Kino

Naczynia zagrają do klasycznych animacji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2008, 20:02

W najnowszej odsłonie cyklu "Szum” zaprezentowane zostaną dwa animowane filmy z nową oprawą muzyczną, graną na żywo.

W czwartek (18 września ) w Wojewódzkim Ośrodku Kultury zobaczymy klasyczne polskie animacje: "Dom” z 1958 roku i "Labirynt” z 1962 roku. Pierwsza jest wspólnym dziełem Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, druga autorskim filmem pierwszego.

W pierwszej konwencjonalna fabuła została zastąpiona ciągiem scen rozgrywających się w kilku pomieszczeniach secesyjnej kamienicy. W jednym ożywa peruka i wypija mleko z butelki, w innym toczą walkę dwaj szermierze ze starych fotografii, w jeszcze innym kobieta całuje głowę manekina.

Druga jest opowieścią o człowieku, który przylatuje do nieznanego sobie wielkiego miasta na skrzydłach własnej konstrukcji. Kiedy bohater zorientuje się, że wszystko w tej pięknej metropolii jest tylko grą pozorów, daleką od humanizmu, będzie za późno na ucieczkę... Zostanie usidlony w społeczeństwie totalitarnym.

W obu filmach autorzy obrazują koszmary mieszczańskiego świata i w obu czynią to w poetyce surrealistycznej. I jedno, i drugie dzieło, zostało wykonane z użyciem nowatorskiej wówczas, wycinankowej techniki.

Zarówno "Dom”, jak i "Labirynt” zostały docenione na prestiżowych festiwalach. Animacja spółki Lenica-Borowczyk zdobyła Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Filmów Eksperymentalnych w ramach Expo w Brukseli w 1958 roku.
Dzieło Lenicy dostało I Nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1963 roku, Nagrodę FIPRESCI na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w 1963 roku, Grand Prix w kategorii filmu eksperymentalnego na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen w 1963 roku i zachodnioniemiecką państwową nagrodę filmową Bundesfilmpreis w 1964 roku.

W ankiecie przeprowadzonej wśród krytyków z okazji festiwalu w Annecy w 1973 roku "Labirynt” znalazł się na piątym miejscu wśród najlepszych filmów animowanych wszech czasów.

Oba filmy mają ciekawe ścieżki dźwiękowe. Do pierwszego muzykę skomponował Andrzej Markowski, do drugiego - Włodzimierz Kotoński. Ale w Wojewódzkim Ośrodku Kultury animacje zostaną zaprezentowane z nową oprawą dźwiękową, zupełnie niezwiązaną z oryginalną. Opracowała ją grupa Naczynia i zagra na żywo podczas projekcji.

Po pokazie odbędzie się regularny koncert kurowsko-lubelskiego zespołu z oprawą wizualną eRBu.pl.

Początek imprezy Szum 9.0 o godz. 21. Adres: Dolna Panny Marii 3. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna