Kino

Nagradzany film 'Holy Motors' pokaże Teatr Stary

Dodano: 24 czerwca 2015, 18:11

Holy Motors
Holy Motors

29 czerwca o godz. 18 w Teatrze Starym odbędzie się pokaz filmu „Holy Motors” w reżyserii jednego z najoryginalniejszych francuskich twórców filmowych – Léosa Caraxa.

- Tuż przed wakacjami, na zakończenie sezonu trochę szaleństwa. Oniryczna opowieść Léosa Caraxa, powracającego tym filmem po kilkunastu latach milczenia jednego z twórców francuskiego neobaroku, trzy lata temu poruszyła widzów canneń-skiego festiwalu. Ulubiony aktor Caraxa, Denis Lavant, wychodzi rankiem do pracy. Nietypowej. Przemieszczając się po Paryżu, wykonuje przedziwne zlecenia, wcielając się w kolejne role. Aktor zmienia postacie, reżyser zmienia gatunki, żonglując konwencjami i cytatami z historii kina – pisze o filmie kurator programu filmowego w Teatrze Starym, Magdalena Sendecka.

Bohaterem filmu jest Oskar, ekscentryczny milioner pracujący dla tajemniczej agencji. Mężczyzna żyje z wcielania się w role obcych ludzi, poświęcając tym samym własną tożsamość. Raz staje się żebrakiem, raz ojcem rodziny, a innym razem akordeonistą. Jego codzienność jest tak naprawdę przesycona emocjami i zmaganiem się z problemami innych osób.

„Holy Motors” to surrealistyczna, nasiąknięta symboliką wyprawa w poszukiwaniu własnej tożsamości. To poważna, ale nie pozbawiona czarnego humoru opowieść o zagubieniu w nowoczesnym, zmechanizowanym świecie. Film dotyka także współczesności w jej różnych wymiarach, w dużej mierze pochylając się nad kondycją dzisiejszego kina. Dzieło Caraxa po-datne jest na liczne interpretacje.

"Holy Motors"

Francja 2012 / 110' / od 18 lat
reżyseria: Léos Carax
scenariusz: Léos Carax
występują: Denis Lavant (11 ról), Edith Scob (Céline), Eva Mendes (Kay M.), Kylie Minogue (Eva Grace), Elise Lhomeau (Léa), Jeanne Dissom (Angèle), Michel Piccoli, Léos Carax

Przed seansem odbędzie się pokaz filmu krótkometrażowego „W Świetle Księżyca” w reżyserii Zofii Dąbrowskiej / Polska 2012 / 1’.

Prowadzenie: Magda Sendecka

Bilety: normalne 10 zł., ulgowe 8 zł.

WIDEO

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna