Kino

Okupacja Film Festival w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2011, 17:36

We wtorek 26 kwietnia, w całej Polsce o tej samej porze (godz. 19) odbędą się projekcje filmów. W Lublinie zaplanowane je w pięciu miejscach. Projekcje są gratis.

Ich tematyka związana jest z okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych: chodzi o Tybet, Palestynę, Irak, Afganistan i Czeczenię.

Pomysłodawcą festiwalu jest Tamir Halperin, który urodził się w Izraelu przed początkiem okupacji wschodniej części Jerozolimy, Zachodniego Brzegu i Gazy. Tam poznał realia okupacji, odbywając trzymiesięczną służbę wojskową i uczestnicząc w patrolach na terenach okupowanych.

W wyniku tych zdarzeń postanowił nigdy więcej nie brać udziału w działaniach militarnych skierowanych przeciwko ludności Palestyńskiej, uznając, iż mają one wymiar zbrodni przeciwko ludzkości. Z powodu odmowy, dwa razy trafił za to do więzienia.

W Lublinie projekcje zaplanowano w: Czarna Inez "Krzyk Śnieżniego Lwa” (Tybet; jęz. ang.) * Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia "Serce Jeninu” (Palestyna; jęz. ang.) * Czarna Owca "Dlatego Walczymy" (USA; polskie napisy) * Przestrzeń Inicjatyw Twórczych Tektura "Chmury nad Bagdadem” (Irak; jęz. ang.) * Stowarzyszenie Homo Faber "Czeczenia: Brudna wojna" (jęz. ang.).

Powstaje także strona internetowa www.uwagaokupacja.pl, która będzie platformą wymiany wiedzy i opinii. Organizatorzy przewidują, że po filmie widzowie wrócą na stronę, aby każdy mógł podzielić się swoim zdaniem, przemyśleniami.
(agdy)  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna