Kino

Patriotycznie i melodramatycznie w Chatce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2008, 19:03

Prawdopodobnie najstarszy zachowany polski film niemy "Mogiła nieznanego żołnierza” zostanie wyświetlony w niedzielę w Chatce Żaka.

Projekcja w ramach Repliki Letniej Akademii Filmowej będzie zarazem częścią cyklu wydarzeń z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obraz zrealizowany w 1927 roku przez Ryszarda Ordyńskiego ma wydźwięk patriotyczny. Opowiada o dzielnym kapitanie legionów, który dostaje się do rosyjskiej niewoli, a potem ucieka i powraca do kraju. Jednak przekroczywszy granicę, pada trafiony zbłąkaną kulą.

Na wątek przygodowy nakłada się melodramatyczny. Żona żołnierza, sądząc, że mąż zginął na froncie, wychodzi za mąż. Tylko córka nie wierzy w śmierć ojca. Na romans matki reaguje próba samobójczą.

Film zostanie zaprezentowany z muzyką skomponowaną przez lubelskiego artystę Rafała Rozmusa. Zagra ją na żywo 13-osobowa orkiestra kameralna prowadzona przez kompozytora.

Początek projekcji o godz. 19. Bilety - ulgowy za 10 zł, normalny za 12 zł - do kupienia na miejscu, ul. Radziszewskiego 16.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna