Kino

Post scriptum od Sorrentino i Rosłaniec

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 grudnia 2009, 19:54

W sobotę (12.12) "Boski”, w niedzielę (13.12) "Galerianki” – to tegoweekendowy program przeglądu Post Scriptum w ABC.

Sobotni seans to gratka dla zainteresowanych polityką, a szczególnie skomplikowaną włoską sceną polityczną. W filmie "Boski” Paolo Sorrentino portretuje Giulio Andreottiego, uważanego za najważniejszego polityka i najbardziej wpływowego człowieka we Włoszech w ostatnim półwieczu.

Związany z chrześcijańskimi demokratami Andreotti przez lata pełnił różne funkcje w rządzie Italii: siedmiokrotnie powierzano mu tekę premiera, 25 razy był ministrem. W wieku 26 lat, w 1945 roku, Andreotti został po raz pierwszy wybrany deputowanym, w 1991 mianowano go dożywotnio senatorem.

Swoją polityczną długowieczność zawdzięcza niebywałej zręczności w manipulowaniu ludźmi i zdolności do pozbywania się politycznych przeciwników, postępowaniu będącemu połączeniem cynizmu i bezwzględności.

Andreotti nigdy nie krył się ze swoimi oryginalnymi poglądami i chętnie wypowiadał złote myśli w rodzaju "Musimy naprawdę kochać Boga, aby zrozumieć, jak konieczne jest zło, aby mogło istnieć dobro” czy "Ewangelia uczy, że gdy zapytano Jezusa o prawdę, nie odpowiedział”.

Równie oryginalna jest etyka bohaterek filmu "Galerianki”. Cztery dziewczyny w wieku gimnazjalnym prostytuują się w zamian za różnego typu gratyfikacje. Na klientów polują w centrach handlowych, dlatego nazwane zostały galeriankami.

Najbardziej bezczelna z nich Milena wyznaje proste zasady w rodzaju: "Miłość w naszych czasach nie istnieje, trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać”. I jest to najdelikatniejszy z "aforyzmów” pojawiających się w debiutanckim filmie Katarzyny Rosłaniec.

Początek projekcji w oba dni o godz. 18. Lubelskie kino ABC mieści się przy ul. Kiepury 5A.

Karnet weekendowy w cenie 20 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna