Kino

Projekcja filmu w rocznicę śmierci Czechowicza

Dodano: 6 września 2016, 18:28
Autor: Damian Drabik

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) zaprasza na projekcję filmu „Nuta Człowieka” w reżyserii Hanny Etemadi zorganizowaną w 77. rocznicę tragicznej śmierci lubelskiego poety. W filmie o autorze „Poematu o mieście Lublinie” opowiadają m.in. Czesław Miłosz i Julia Hartwig. Seans odbędzie się w piątek, 9 września o godz. 17.

„Nuta człowieka” to dokument Telewizji Polskiej z 1998 roku, w którym Hanna Etemadi podjęła się stworzenia opowieści o Józefie Czechowiczu widzianym oczyma jego przyjaciół artystów. W filmie wspominają go m.in. Czesław Miłosz, Julia Hartwig i Edward Hartwig. Kreślą interesujący portret Czechowicza jako poety i człowieka, wspominają atmosferę niejednorodnego i targanego różnymi konfliktami środowiska literackiego przedwojennej Warszawy.

Urodzony w 1903 roku w Lublinie Józef Czechowicz był jednym z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.  Zginął 9 września 1939 roku na Krakowskim Przedmieściu, podczas bombardowania Lublina przez Niemców. Tytuł filmu, który będzie można obejrzeć w Muzeum Czechowicza, odwołuje się do ostatniego tomiku wierszy artysty wydanego w 1939 roku.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna