Kino

Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Chatce Żaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2013, 18:27

Kadr z filmu „Żądza bankiera”
Kadr z filmu „Żądza bankiera”

Od 17 do 20 maja w kinie studyjnym na miasteczku uniwersyteckim trwa trzecia edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

W programie przeglądu znajdują się najnowsze filmy francuskie, które jak uważa Instytut Francuski w Polsce najlepiej pokazują współczesne trendy w tamtejszej kinematografii.

Organizatorzy przygotowali sześć tytułów, wszystkie będą prezentowane na jednorazowych seansach.

Nowością w tym roku jest zamykający imprezę film animowany. W programie zobaczymy aspekty machinacji finansowych („Żądza bankiera”), złożone losy pożycia małżeńskiego („Róże na kredyt”) i rodzinnego („35 kieliszków rumu”) oraz próby młodych, by do tego życia dojrzeć („Kraul”). Jeden z filmów skupia się na dniu z życia emigranta i komornika („Ostatnie piętro na lewo”) i animowana przypowieści opowiada o dążeniu do doskonałości („Obraz”).

Karnety są po 30 zł, bilety 10zł/12zł. Można je kupować w kasie kina na 30 minut przed seansami.
(red)

Program

17 maja, piątek, g. 20.00
OSTATNIE PIĘTRO NA LEWO (Dernier étage gauche gauche)
reż.: Angelo Clanci
prod.: Francja/Luksemburg 2010 (93 min)
Nagroda FIPRESCI na MFF w Berlinie’ 2011

To nie tak miało być…
Komornik François Echeveria miał przeprowadzić rutynowe zajęcie wierzytelności w blokowisku w Montigny, a później wrócić do swoich problemów rodzinnych. Ale tego dnia, w rocznicę zamachu z 11 września, los zdecydował inaczej, stawiając na jego drodze Mohanda i Salema. Cała trójka spędzi razem 24 godziny na siódmym piętrze bloku otoczonego przez służby specjalne, które biorą ich za terrorystów…

18 maja, sobota, g. 18.00

KRAUL (Crawl)
reż.: Hervè Lasgouttes
prod.: Francja 2012 (95 min)
Nagroda Europa Cinema na MFF w Wenecji’ 2012

Martin mieszka w małym bretońskim miasteczku nad brzegiem oceanu. Utrzymuje się z dorywczych prac i sprzedaży tego, co uda mu się ukraść. Ma dziewczynę Gwen, trenującą pływanie na otwartym morzu i siostrę Corinne, której mąż nie zgadza się na kolejne dziecko. Kiedy mężczyźni zawodzą, kobiety przejmują stery. Aż do chwili, kiedy Martin zostaje oskarżony o morderstwo...

18 maja, sobota, g. 20.00

ŻĄDZA BANKIERA (Le capital)
reż.: Costa-Gavras
prod.: Francja 2012 (114 min)

Marc Tourneil został właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Radzi sobie nieźle, ale czy brak skrupułów wystarczy, by zapobiec przejęciu Phenixa przez amerykański kapitał? Tourneil, kuszony przez supermodelkę nasłaną przez Amerykanów, ucieka się do rozpaczliwych manewrów na pograniczu prawa, przy okazji ujawniając patologiczne mechanizmy światowego rynku i instytucji finansowych.
„Żądza bankiera” to najnowszy film Costy-Gavrasa, kultowego twórcy thrillerów politycznych, zdobywcy Oscara i Złotej Palmy za film „Zaginiony”.

19 maja, niedziela, g. 18.00

35 KIELISZKÓW RUMU (35 rhums)
reż.: Claire Denis
prod.: Francja/Niemcy 2008 (100 min)
Specjalna Nagroda Jury na MFF w Gijón’ 2008

Lionel jest motorniczym paryskiej kolejki podmiejskiej RER. Od wielu lat samotnie wychowuje córkę. Ale Joséphine nie jest już dzieckiem. Ojciec i córka żyją obok siebie, niewiele troszcząc się o świat zewnętrzny. Dla Lionela liczy się tylko córka, dla Joséphine – ojciec.
Powoli jednak Lionel zaczyna zdawać sobie sprawę z upływu czasu i z tego, że być może nadszedł czas rozstania...

19 maja, niedziela, g. 20.00

RÓŻE NA KREDYT (Roses à crédit)
reż.: Amos Gitaï
prod.: Francja 2010 (113 min)

Piękna i młoda Marjoline przyjeżdża do Paryża tuż po wojnie. Zostaje manikiurzystką w luksusowym salonie piękności i wychodzi za mąż za naukowca Daniela. Ku ogromnej radości dziewczyny, nowożeńcy otrzymują w prezencie nowoczesne, wygodne mieszkanie. Aby je umeblować, Marjoline zaciąga kolejne długi, nie zważając na sprzeciwy Daniela. Obsesyjna żądza kupowania zagrozi małżeńskiemu szczęściu.

20 maja, poniedziałek, g. 18.30

OBRAZ (Le tableau)
reż.: Jean-François Laguionie
prod.: Francja 2011 (76 min)
Nagroda za muzykę na MFF w Chicago’ 2012

Zamek, ukwiecone ogrody, groźny las – z niewiadomych przyczyn Malarz nie ukończył swojego Obrazu. Żyją tu trzy rodzaje postaci: Namalowani, Niedokończeni, którym brakuje niektórych kolorów, i Bohomazy – zaledwie szkice. Namalowani uważają, że są lepsi od innych. Przejmują władzę, wyganiają Niedokończonych z Zamku, a Bohomazy traktują jak niewolników.
Ramo, Lola i Piórko wyruszają na poszukiwanie Malarza, w przekonaniu, że tylko on – kończąc Obraz - jest w stanie przywrócić ich światu zakłóconą harmonię.

Na podstawie materiałów organizatora

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna