Kino

Replika Letniej Akademii Filmowej w Chatce Żaka (program)

Autor: reda

„W piwnicy”
„W piwnicy”

We wtorek 6 października w Chatce Żaka zaczyna się pierwszy w tym roku akademickim przegląd filmowy. Kino Studyjne, zgodnie ze zwyczajem, zaprasza na wakacyjne wspomnienia. Oczywiście z Letniej Akademii Filmowej.

Między 7 a 16 sierpnia w Zwierzyńcu trwała tegoroczna edycja Letniej Akademii Filmowej. Na uczestników czekało kilkaset projekcji, dyskusje, prelekcje, spotkania z twórcami, koncerty. Do dobrej tradycji należy, że organizatorzy zwierzynieckiej imprezy na początku roku akademickiego robią repliki Letnich Akademii Filmowych. Tak będzie i w tym roku. Od wtorku (6 października) w kinie przy ul. Radziszewskiego 16 będzie można zobaczyć cytaty z programu leśnej, wakacyjnej imprezy.

W programie repliki jest jedenaście tytułów. Pierwszy będzie austriacki film „W piwnicy” Ulricha Seidla. Reżyser, specjalista od zgłębiania niedostępnych zakamarków austriackiej duszy chyba nie mógł w końcu nie zajrzeć rodakom pod podłogę. Z zewnątrz wszystkie domy wyglądają tak samo: fasada zwyczajności, pozory zachowane. Ale co jest w piwnicach?

W środę warto się wybrać na wchodzący właśnie na nasze ekrany film „45”. Reż. Andrew Haigh opowiada historię dwojga ludzi, którzy przygotowują się do świętowania 45 rocznicy małżeństwa. Ale informacja o tragicznej historii pierwszej miłości mężczyzny burzy wszystko. Kreacje Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a zostały docenione nagrodami za najlepszą rolę kobiecą i męską na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

Filmy pokazywane w ramach repliki będą się pojawiać się na ekranie w Chatce Żaka sukcesywnie do 28 października. I jak zapowiadają organizatorzy – to dopiero pierwsza część spotkania z nieprzebranym bogactwem programu tegorocznej 16. edycji Letniej Akademii Filmowej.

Program

6.10, godz. 20.00 W PIWNICY reż. Ulrich Seidl, Austria 2014 (81 min)

Pokaż mi swoją piwnicę, a powiem ci kim jesteś, mówi tym razem Ulrich Seidl. Specjalista od zgłębiania niedostępnych zakamarków austriackiej duszy chyba nie mógł w końcu nie zajrzeć rodakom pod podłogę. Z zewnątrz wszystkie domy wyglądają tak samo: fasada zwyczajności, pozory zachowane. Czy gdzieś tam nie czai się jednak kolejny Josef Fritzl?

7.10, godz. 20

45 LAT reż. Andrew Haigh, Anglia 2015 (95 min) (Nagrody za najlepszą rolę męską i kobiecą na MFF w Berlinie‘2015)

Kate i Geoff za kilka dni mają zmiar hucznie świętować 45. rocznicę małżeństwa. Przed ceremonią przychodzi list, który burzy spokój długoletniego związku. Jego treść odsyła do tragicznej historii pierwszej miłości mężczyzny. Pomimo dystansu czasowego, przesyłka staje sie punktem zwrotnym w ich związku i stawia pod znakiem zapytania ich wspólną przyszłość.

8.10, godz. 19.30 W RYTMIE MARZEŃ reż. Andreas Dresen, Niemcy/Francja 2015 (117 min)

Lipsk, niedługo po obaleniu berlińskiego muru. Grupa szkolnych przyjaciół ma szansę zachłysnąć się niespodziewaną wolnością. Tylko, że marzenia niekoniecznie się spełniają. Sądzili, że teraz świat będzie należał do nich, a im samym uda sie wyfrunąć z NRD-owskich blokowisk do lepszego życia. Rzeczywistość brutalnie sprowadzi ich na ziemię.

12.10, godz. 20.00 OGNIE W POLU reż. Shinya Tsukamoto, Japonia 2014 (87 min)

Japońscy żołnierze mają utrzymać jedną z wysp na Pacyfiku. Z militarnego punktu widzenia, jest to już bez znaczenia, bo wojna ma się ku końcowi. Liczy się już tylko jedno, żeby przeżyć. Pozostawieni samym sobie żołnierze uciekają się do ekstremalnych środków w walce o przetrwanie.

13.10, godz. 19.30 DUREŃ reż. Jurij Bykow, Rosja 2014 (116 min)

(Nagroda za rolę męską oraz nagroda jury ekumenicznego na MFF w Locarno‘2014)

Zdegradowana i zdemoralizowana rosyjska prowincja, wyłaniająca się z oparów alkoholu, podobnie jak w głośnym „Lewiatanie“ Zwiagincewa. Blokowi z ośmiuset mieszkańcami grozi budowlana katastrofa. Jego remont został sfuszerowany, przeznaczone na niego pieniądze rozkradziono i nikomu nie zależy na wskazaniu winnych. Życie nie przeczuwających zagrożenia ludzi nikogo nie interesuje. Aż znajdzie się jeden uczciwy, który chce ostrzec potencjalne ofiary. Idealista czyli dureń…

14.10, godz. 19.30 ROZUMIEMY SIĘ BEZ SŁÓW reż. Eric Lartigau, Francja/Belgia 2014 (106 min)

Szczęśliwa rodzina, która nie poddaje się przeciwnościom losu. Oboje rodzice są głuchoniemi, podobnie jak ich syn. Nieupośledzona jest tylko ich kilkunastoletnia córka. W dodatku natura obdarzyła ją zdolnościami muzycznymi. Dziewczyna ma szansę na zrobienie kariery i trudny dylemat: czy powinna w tym celu zostawić swoich bliskich, dla których jest opiekunką i tłumaczką?

19.10, godz. 19.30 ZE MNĄ NIE ZGINIESZ reż. David Oelhoffen, Francja 2014 (101 min)

Po górach krążą uzbrojeni jeźdzcy, to zapowiedź algierskiej rewolty przeciwko francuskim kolonialistom. Do wiejskiej szkoły osadnicy przyprowadzają Araba oskarżonego o zabójstwo, chcą go zlinczować. Nauczyciel poznaje w nim dawnego ucznia. Chciałby ocalić go z opresji, a zarazem nie narazić siebie, ani szkoły…

24.10, godz. 20.00 NOC WALPURGI reż. Marcin Bortkiewicz, Polska 2015 (74 min)

(Nagrody za scenariusz i rolę kobiecą oraz nagrody dziennikarzy, jury młodzieżowego i publiczności na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film“ w Koszalinie‘2015)

Rok 1969. Szwajcarski dziennikarz przyjeżdża na wywiad z operową divą, Norą Sandler. Nora, podziwiana śpiewaczka z numerem z Auschwitz wytatuowanym na przedramieniu, namówi go do odegrania w jej garderobie scen z przeszłości: historii jej sadomasochistycznego związku z SS-manem, w który aria Glucka i lufa pistoletu pełniły rolę seksualnych rekwizytów.

25.10, godz. 20.00 PERŁOWY GUZIK reż. Patricio Guzman, Chile/Francja/Hiszpania 2015 (82 min)

(Srebrny Niedźwiedź za scenariusz oraz nagroda jury ekumenicznego na MFF w Berlinie‘2015; nagroda za najlepszy film dokumentalny na MFF w Jerozolimie‘2015)

Filmowy esej, w którym woda nabiera cech symbolicznych i niczym Solaris u Lema staje się żywym organizmem, rezerwuarem pamięci o dalekiej i bliższej przeszłości: o pierwotnych mieszkańcach Chile i tych wymordowanych za czasów junty Pinocheta. Morze jest tu niemym świadkiem wydarzeń, które nie zostały osądzone i rozliczone.

27.10, godz. 20.00 CZARODZIEJSKA GÓRA reż. Anca Damian, Rumunie/Francja/Polska 2015 (89 min)

To historia życia nieznanego szerzej polskiego opozycjonisty Adama J. Winklera, który w latach 60. wyemigrował do Francji. Po inwazji ZSRR na Afganistan uznał, że jest to najlepsze miejsce by czynnie podjąć walkę z symbolem komunistycznego despotyzmu. Przyłączył się w tym celu do mudżahedinów, porzucając bez żalu wygodne życie na Zachodzie.

28.10, godz. 20.00 1001 GRAMÓW reż. Bent Hamer, Norwegia/Niemcy 2014 (93 min)

Atrakcyjna pracownica norweskiego Urzędu Miar i Wag ma do wykonania jedno, ale za to odpowiedzialne zadanie – dbać by powierzony jej pieczy wzorcowy kilogram nie tracił, ani nie przybierał na wadze. Z tym problemem jakoś sobie radzi. Gorzej przychodzi jej znaleźć równowagę w życiu osobistym. Bo nawet w Sevres taki idealny wzorzec na życie nie istnieje.

(na podstawie mat. organizatora)

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2015 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"na podstawie mat. organizatora" - czyli kogo? Na stronie Chatki Żaka nie ma słowa na temat tego wydarzenia. Gdzieś bilety można zamówić? karnet? za ile?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna