Kino

Rusza cykl „Złote Mrówkojady – cały rok”

Dodano: 21 marca 2016, 18:31
Autor: Damian Drabik

fot. kadr z filmu "Hiob"
fot. kadr z filmu "Hiob"

W czwartek, 31 marca, o godz. 18 w Centrum Kultury odbędzie się pierwszy pokaz filmów w ramach nowego cyklu Złotych Mrówkojadów – „cały rok”. Na początek zobaczymy filmy noir.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Złote Mrówkojady w 2016 roku obchodzi swój jubileuszową 10. edycję. Te 10 lat to nieustająca ewolucja. Z małego przeglądu filmów twórców z Lubelszczyzny Złote Mrówkojady urosły do festiwalu trwającego 9 dni, gdzie prezentowanych jest ponad 100 starannie wyselekcjonowanych filmów – krótkich i pełnych metraży z całego świata.

- Z tej okazji rozpoczynamy nowy cykl pokazów „Złote Mrówkojady – cały rok”. Będą to projekcje filmów, zgłoszonych do konkursu MFF Złote Mrówkojady 2015, które łączy temat, forma, bądź idea. Podczas pierwszego pokazu zobaczymy zestaw krótkometrażowych filmów, posługujących się konwencją, językiem i klimatem kina noir, a nawet „czernią” w warstwie wizualnej – zachęcają organizatorzy.

Zobaczymy m.in. takie filmy, jak: „Hiob” w reżyserii Marco Gadge’a, opowiadający o cynicznym komisarzu Bergerze, który nagle został poproszony o pomoc przez młodą żonę jego partnera; „Exitus” Eberharda Weisbartha traktujący o morderstwie oraz „Fix” Johna W J Cho, w którym tajny agent infiltrujący szajkę dilerów narkotykowych popada w paranoję związaną z demaskacją.

Pełen program przeglądu:

Hiob, reż. Marco Gadge / Niemcy / 19 min 50 sek.

Lata przynoszenia wieści o śmierci uczyniły komisarza Bergera cynikiem. Młoda żona jego nowego partnera, Martina Sterna prosi komisarza o pomoc. Berger nie radzi sobie z zaufaniem, którym obdarzyła go kobieta.

Exitus, reż. Eberhard Weisbarth / Niemcy / 27 min 42 sek.

W czasie małżeńskiej kłótni dochodzi do morderstwa. Podczas próby ukrycia zwłok, mąż zostaje niespodziewanie zatrzymany przez policję.

Preto e branco, reż. Alison Zago / Brazylia / 16 min 20 sek.

Brazylia, rok 1970, czasy dyktatury. Dziennikarz, Eduardo Pena, odkrywa, że jego własne sumienie może być najniebezpieczniejszym z jego wrogów.

Fix, reż. John W J Cho / Malezja / 9 min 23 sek.

Yan jest tajnym policjantem udającym dealera narkotyków na lokalnym rynku. Jego tajemniczy przełożony uspokaja go, twierdząc, że ktoś zajmie jego miejsce, ale Yan popada w paranoję i boi się, że jego demaskacja to tylko kwestia czasu.

Schnee in Rio (Śnieg w Rio), reż. Manuel Vogel / Niemcy / 25 min 25 sek.

Pewnej nocy 1960 r. pociągiem na trasie wiodącej przez Żelazną Kurtynę podróżuje Sebastian. Mężczyzna ma do wypełnienia tajną misję – musi dowieźć do Pragi pewien ważny obraz. Kiedy w toalecie zostaje znaleziony martwy mężczyzna, Sebastian znajduje się nagle w samym środku dziwacznej historii szpiegowskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna