Kino

Seanse z poczuciem winy w Tekturze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 listopada 2012, 19:18
Autor: (oprac. agdy)

"Wyspa” (Materiały prasowe)
\"Wyspa” (Materiały prasowe)

Środy to trudne dni dla lubelskich kinomanów. Oprócz gratisowych projekcji w Warsztatach Kultury w ramach cyklu Miasto Movie, na filmy zaprasza do siebie Przestrzeń Inicjatyw Twórczych "Tektura”.

W cztery środy listopada w Tekturze (ul. Wieniawska 15a), zawsze o godz. 20 zobaczymy filmy zebrane w bardzo jesienny cykl "Seanse z poczuciem winy”.

Organizatorzy za busolę wybrali pewną powieść. Chodzi o "Zbrodnię i karę” F. Dostojewskiego.

– Pomiędzy potępianym czynem a jego karną konsekwencją w kinie zaobserwować można cały wachlarz postaw bohaterów i podejścia do sytuacji, w jakiej się znaleźli: od najgłębszego cierpienia i bólu, przez próby zadośćuczynienia i naprawy wyrządzonego zła, po zupełną obojętność i ucieczkę od odpowiedzialności. Czy najcięższe błędy można w ogóle naprawić i czy skrucha sama w sobie stanowi wystarczający przyczynek do wybaczenia? – zastanawiają się autorzy cyklu i po odpowiedzi odsyłają na seanse. Wstęp wolny.

W środę 7 listopada "Bitwa w niebie”, reż. Carlos Reygadas. Dramat erotyczny z 2005 roku, meksykańskiego reżysera (nominowany do Złotej Palmy) opowiada o Marcosie. Marcos jest kierowcą, służącym, powiernikiem i okazjonalnie kochankiem Any, znudzonej córki meksykańskiego generała, która z nudów jest prostytutką. Poznajemy go w momencie śmierci dziecka, które wraz z żoną porwał dla okupu. Wydarzenie to rozpoczyna proces powolnego pogrążania się w depresji dręczonego wyrzutami sumienia Marcosa.

14 listopada "Wyspa”, reż. Paweł Łungin. Rosyjski dramat z 2006 roku opowiadający historię ojca Anatolia. Zanim trafił do monastyru był marynarzem i aby ratować własne życie musiał zabić swojego przełożonego. Były marynarz pracuje w kotłowni monastyru, dzień po dniu zmagając się z poczuciem winy. Niesie pomoc wszystkim potrzebującym, jednocześnie utrzymując dystans do ludzi, postrzegających go jako samotnika i dziwaka. Pogrąża się w cierpieniu, bezustannie błagając Boga o wybaczenie.

Kolejne listopadowe projekcje to:
21 listopada "Niebo” w reżyserii Toma Tykwera. Klasyfikowany jako mieszkanka dramatu, thrillera i romansu. 28 listopada "Młody Adam” erotyczny dramatothriller w reżyserii Davida Mackenzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna