Kino

Teatr Maat Projekt zaprasza na film

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 września 2013, 11:50

Premiera filmu ORLANDO.DOC w piątek 27 września o godzinie 23:30 na stronie www.teatrmaat.pl w zakładce PROJEKTY/ORLANDO.DOC

Film dokumentalny ukazujący proces pracy nad spektaklem ORLANDO. W dokumencie ukazane są rozważania artystów w plenerach Norwegii i kolejnych popołudni w Bergen – odsłaniają żywy proces powstającej koncepcji spektaklu oraz spotkania z tworczością Virginii Woolf – próby zmierzenia się z jej osobowością i literaturą. Pięć deszczowych dni pośród fiordów Norwegii i symboliczna wyprawa do środka istoty Orlanda mierzona w zapisach rozmów, wspólnych podróży i obecności czterech osób realnych oraz bytów Woolf i Orlanda.

"ORLANDO” – Niezwykła biografia fikcyjnej postaci, która na początku powieści jest szesnastoletnim arystokratycznym młodzieńcem z czasów elżbietańskich, a na końcu – w roku 1928 – trzydziestosześcioletnią poetką. Jego przemiana z mężczyzny w kobietę dokonuje się z dnia na dzień i nie ma wpływu na poczucie tożsamości: zachowuje pamięć o swojej przeszłości i nadal pozostaje tą samą osobą.

Przez ponad 300 lat pisze wciąż ten sam poemat, za który w końcu dostaje nagrodę literacką. "Orlando” traktuje o dwoistości ludzkiej natury, o androgynizmie i biseksualności oraz kulturowych uwarunkowaniach i społecznych rolach przypisywanych i narzucanych obu płciom. Ma bez wątpienia wydźwięk feministyczny, ale jest nie tylko powieścią "genderową” – staje się traktatem o próbie uzyskania wolności.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna