Kino

„The Story of Film - Odyseja filmowa". Film w 15 kawałkach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2013, 16:03

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

W czwartek (14 listopada) o godz. 20.30 w kinie Bajka zaczyna się filmowy maraton „The Story of Film - Odyseja filmowa".

Przez siedem tygodni, w ramach seansów Klubu Filmowego „Miś” w kinie przy Radziszewskiego 8 w Lublinie zobaczymy cykl składający się na historię światowego kina. Coś obowiązkowego dla osób chodzących do kina na każdy rodzaj filmów!

Nawet po jednej dawce tego niesamowitego obrazu już nigdy nie będziesz oglądał filmów bezrefleksyjnie. Tak jak patrząc na pysk dowolnego kota przypomnisz sobie kocią mordkę, która weszła na zawsze do historii kinematografii!

„Odyseja filmowa” to efekt pracy filmowców, którzy przez 6 lat adaptowali niezwykłą – i bardzo subiektywną – opowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera, wybitnego krytyka filmowego i wielkiego pasjonata kina. Cousins napisał książkę pod tym samym tytułem. To ona prowadziła ekipę "The Story of Film", która odwiedziła kluczowe dla rozwoju sztuki filmowej miejsca i przeprowadziła wywiady z jej wielkimi osobowościami, wśród których znaleźli się m.in. Stanley Donen, Gus van Sant, Lars von Trier, Roy Andersson, Claire Denis, Bernardo Bertolucci, Robert Towne, czy Jane Campion.

Choć narrator swobodnie poddaje się tropom, wątkom i skojarzeniom to zachowuje chronologiczny porządek i pierwszy wieczór startuje od biurka (a właściwie niezwykłego sekretarzyka) pana Edisona, bo film to światło.

Na dodatek dydaktyzm tej opowieści jest najwyższej próby: informacje mamy poparte przykładami, widzimy błędy pionierów i eksperymentatorów oraz wracamy do najważniejszych informacji w celu ich utrwalenia. Brzmi strasznie? Ale ogląda się świetnie. Bo narratorem jest niezwykły erudyta filmowy.

A jeśli prace nad filmem trwały 6 lat to pewnie 5 i pół roku załatwiali prawa autorskie, bo ilość cytowań jest niezwykła. I każdy widz doczeka się kawałka ”swojego” ulubionego filmu. No dobrze, może o „Kac Wawa” nic nie będzie.

Już okruszek na YouTube pokazuje czym jest „Odyseja filmowa”. Co może łączyć film Carola Reeda z 1946 roku „Niepotrzebni mogą odejść” z 20 lat młodszym filmem Godarda i powstałym pod koniec lat 70. "Taksówkarzem” Martina Scorsese? Trudno uwierzyć ale bąbelki w napojach, w których bohaterowie widzą swoje kłopoty i w pewnym sensie kosmos…

Wszystkie kolejne części eksperymentu filmowego będą w Bajce pokazywane w czwartki (i jedną środę) do… połowy grudnia! Cena biletu na seans (każdy to dwa odcinki) – 15 zł, karnet na 7 spotkań – 56 zł.

Kalendarz „The Story of Film - Odyseja filmowa"
* 14 listopada: 1895 – 1918: Nowa forma sztuki i 1918 – 1928: Triumf filmu amerykańskiego
* 21 listopada: 1918 – 1935: Wielcy buntownicy kina na całym świeci i Lata 30: Amerykańskie gatunki filmowe i znakomite kino europejskie
* 28 listopada: 1939 – 1952: Nowy język kina i 1953 – 1957: Czas niepokoju
* 5 grudnia: 1957 – 1964: Nowoczesne kino w Europie Zachodniej i 1965 – 1969: Nowe Fale omywają cały świat
* 12 grudnia: 1967 – 1979: Nowe kino amerykańskie i 1969 – 1979: Radykalizm lat 70. * 18 grudnia: Lata 70.: Zmiany w kulturze popularnej na świecie i Lata 80.: Protest na świecie
* 19 grudnia: 1990 – 1998: Ostatnie dni celuloidu i Lata 90.: Początek epoki cyfrowej oraz Po roku 2000: Przyszłość kina.

(agdy)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna