Kino

Trzecia edycja radzyńskiego festiwalu starych filmów Ramole

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 sierpnia 2010, 12:09

Stare kino nie musi być nudne! To właśnie próbują udowodnić organizatorzy festiwalu Ramole. Od 16 do 22 sierpnia na patio Pałacu Potockich będą wyświetlane stare produkcje. W tym roku po raz pierwszy zaplanowane są także warsztaty dla młodych.

Ramole, czyli radzyński festiwal starych filmów rozpoczyna się już za kilka dni.

– Trzy lata temu wpadliśmy na pomysł, by zrobić coś fajnego dla ludzi. Naradzaliśmy się długo, aż w końcu padło hasło, by zrobić pokaz filmowy pod gołym niebem – opowiada Arkadiusz Kulpa z Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury "Stuk – Puk”, organizator. – Wiele lat temu, w Radzyniu pewien ksiądz organizował pokazy filmów religijnych. Ludzie oglądali wówczas "Quo vadis”, "Ben Hura”.

Założeniem zorganizowania Ramoli było pokazanie, czegoś, co, na co dzień jest trudno dostępne. Nie sztuka puścić ludziom filmy, które można obejrzeć codziennie w kinie, czy w domu. Warto wyszukać repertuar, o który coraz trudniej.

Filmy początkowo były dobierane przez organizatorów. – Kolejne edycje zostały już ułożone według sugestii mieszkańców. Na stronie internetowej WWW.stuk-puk.art.pl zamieściliśmy 15 pozycji, z krótkim opisem. Mieszkańcy głosowali na filmy.

Wybraliśmy siedem ekranizacji, które zdobyły największą liczbę głosów. Puszczamy je w kolejności od najsłabiej ocenianych do najlepszego – wyjaśnia Kulpa. – W ubiegłym roku festiwal został zamknięty niemym filmem "Nosferatu. Symfonia grozy” (1922). Za ekranem ustawił się lubelski zespół Mokro, który grał przez cały film podkład muzyczny na żywo. Niesamowite wrażenia.

W tym roku przed każdym filmem będzie krótka pogawędka. – Kolega z filmoznawstwa będzie przed każdym filmem opowiadał ciekawe historie związane z ta właśnie produkcją – mówi Arkadiusz Kulpa. – Dla dzieci i młodzieży zorganizowaliśmy także warsztaty filmowe. Będą wykłady i zajęcia praktyczne, na które zapisało się około 20 osób. Kursanci będą musieli nakręcić telefonem komórkowym film o Radzyniu. Zmontowane materiały będą wyświetlane. Najlepsza etiuda będzie nagrodzona.

Na każdy film jest wstęp wolny. Pokazy rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 20 na patio pałacu. W przypadku niesprzyjającej pogody filmy będą wyświetlane w pałacowej galerii Trzy Okna.

W tym roku w programie pojawi się m.in. "Ewa chce spać', "Pani minister tańczy", czy "Niespotykanie spokojny człowiek".

Co kiedy będzie można obejrzeć:

16 – Niespotykanie spokojny człowiek
17 – Piętro wyżej
18 – Pani minister tańczy
19 – Przyjęcie na 10 osób
plus 3
20 – Baza ludzi umarłych
21 – Szatan z siódmej klasy
22 – Ewa chce spać
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna