Kino

Tydzień z dokumentem w TVP 1

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2012, 14:05

Kadr z filmu "Gapa złodziej"
Kadr z filmu \"Gapa złodziej\"

W tym tygodniu ( 20-17.02) w TVP 1 znakomite filmy dokumentalne: „Czy piję za dużo?”, "Poligamia od środka" i "Gapa złodziej".

Czas na dokument: „Czy piję za dużo?”

Poniedziałek, 20.02.2012 r., godz. 22.00

Ekspert od uzależnień dr John Marsden sam lubi alkohol. Jego ojciec był od niego uzależniony. Marsden badając fenomen alkoholu, który jest najbardziej rozpowszechnionym narkotykiem, choć nikt go tak nie nazywa, stara się dojść, czy jego upodobanie do drinków to wynik odziedziczonych po ojcu genów. Sprawdza też, czy można pić bezpiecznie i czy ogóle nie powinniśmy zrezygnować z tej używki. Od kiedy można powiedzieć o kimś, czy jest alkoholikiem, po jakiej ilości czy częstotliwości picia?
Dokonując wiwisekcji na sobie samym, na te pytanie odpowiada ekspert od uzależnień.

Na własne oczy: \"Poligamia od środka\"

Wtorek, 21.02, godz. 00:00

O poligamii wiemy tyle, że to wielożeństwo i że praktykuje się ją głównie w kulturze islamu. Ale w USA i Kanadzie, na zasadzie półlegalności, wcielają ją dziś także w życie potomkowie mormonów tak jak Winston Blackmore, rodowy patriarcha fundamentalistycznej społeczności mormońskiej. Ma ponad 20 żon i więcej niż setkę dzieci. Dlaczego? Odpowiedź przynosi religia: główną zasadą wiary mormona jest to, że posiadanie jak największej liczby dzieci otwiera wrota do zbawienia.

Ekipa filmowa po raz pierwszy ma tak nieograniczony dostęp do rodzin mormonów. Oglądamy z bliska ten dziwny i nieznany nam świat, którego charakterystycznym znakiem jest bardzo wiele podobnych do siebie kobiet w ciąży i mnóstwo dzieci w podobnym wieku. Ale z czasem ten świat przeraża także niektóre kobiety (z których część to rodzone siostry), będące kolejnymi żonami jednego mężczyzny. Okazuje się, bowiem, że od poligamii do wykorzystywanie seksualnego, a nawet pedofilii, jest całkiem blisko.

Reż. Olivia Ahnemann

Polskie oko, polski pazur: \"Gapa złodziej\"

Czwartek, 23.02, godz. 22:25

Gapa - tak mówią przyjaciele po fachu - jest wytrawnym złodziejem. Z zamiłowania. Zawodu uczył się od złodziei z klasą. Uczyli go etyki złodzieja, skomplikowanych chwytów okradania i oddawania tego, co nie jest celem łupu. Pustego portfela na przykład, albo zamykania drzwi, żeby jakiś prostak nie wlazł po nim i nie bałaganił. Siedział w więzieniu 22 lata 6 miesięcy i 16 dni. Gdyby nie zasady, którymi się kierował, to pewnie nie siedziałby tyle razy, a przesiedział prawie połowę swojego życia. Prawie niczego nie musi kupować, bo wszystko można przecież ukraść. Gapa zgodził się odkryć w filmie przed widzami swoją twarz, ale nie tajniki swojego fachu.

Reż. Monika Górska
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna