Kino

„Walser” Zbigniewa Libery przedpremierowo w Labiryncie

Dodano: 24 marca 2016, 10:54
Autor: Damian Drabik

fot. „Walser”, Adam Sikora
fot. „Walser”, Adam Sikora

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Walser” w reżyserii Zbigniewa Libery. Specjalny pokaz pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego artysty odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia o godz. 19.

Zbigniew Libera to jeden z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Urodzony w 1959 roku w Pabianicach, jest m.in. twórcą instalacji, performerem, grafikiem. To on jest autorem takich słynnych projektów, jak „Lego. Obóz koncentracyjny”, w którym wykonał z klocków Lego nazistowski obóz, dziś uważany za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej.

„Walser” jest jego pierwszym fabularnym filmem aktorskim. Opowiada historię zagubionego plemienia żyjącego na obrzeżach cywilizacji. Conteheli wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego – Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, wywołuje tylko chaos i destrukcję.

Wystylizowany świat /Walsera/ flirtuje z tradycją kina gatunkowego: postapokaliptycznym science fiction, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stoją ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego, służą Liberze jako klocki, do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji – zachęcają organizatorzy.

Bilety kosztują 10/12 zł. Oficjalna polska premiera filmu będzie miała miejsce 20 maja.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna