Kino

"Zjednoczone Stany Miłości" w Centrum Kultury

Dodano: 26 sierpnia 2016, 14:50
Autor: Damian Drabik

fot. kadr z filmu "Zjednoczone Stany Miłości"
fot. kadr z filmu "Zjednoczone Stany Miłości"

W czwartek, 8 września o godz. 19 w Centrum Kultury będzie można zobaczyć osławiony film Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości", którym młody reżyser podbił tegoroczny festiwal w Berlinie. To dobra okazja, aby zapoznać się z filmem Wasilewskiego dla tych mieszkańców Lublina, którzy nie mogli obejrzeć go w ograniczonej dystrybucji.

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia.

Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Nauczycielka Renata jest zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Z kolei siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Wasilewskiemu udało się zebrać do swojego trzeciego pełnometrażowego filmu znakomitą obsadę. W "ZSM" występują  Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra i Łukasz Simlat. Wszyscy grają jak z nut, dając prawdziwy popis swoich umiejętności. W połączeniu ze znakomitym scenariuszem daje to efekt w postaci wyjątkowego filmu.

To właśnie scenariusz produkcji zachwycił jury podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie. Wyświetlany w konkursie głównym film przypadł do gustu stojącej na czele jury Meryl Streep (w skład wchodziła również Małgorzata Szumowska). - Jury było pod wielkim wrażeniem tej opowieści o czterech kobietach, które wierzyły w ideę lepszego życia w kraju w czasie wielkiej zmiany. Opowieści, która jest jednocześnie niezwykłym popisem aktorek, ich siły i nadziei - mówił krytyk Nick James, wręczając Wasilewskiemu nagrodę - Srebrnego Lwa za najlepszy scenariusz.

Bilety na seans kosztują 8 i 10 zł.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna