Kino

Złote Mrówkojady: Animacje

Dodano: 19 czerwca 2016, 18:09
Autor: Damian Drabik

fot. kadr z filmu "Castillo y el armado"
fot. kadr z filmu "Castillo y el armado"

Kinoteatr Projekt zaprasza na przegląd krótkometrażowych animacji prezentowanych wcześniej na MFF Złote Mrówkojady. Pokaz filmów odbędzie się w poniedziałek, 27 czerwca o godz. 18 w Centrum Kultury.

„Złote Mrówkojady – cały rok” to projekcje najciekawszych filmów, które wzięły udział lub zostały zgłoszone do MFF Złote Mrówkojady , i które łączy temat, forma, bądź idea.

Zestaw 13 filmów z 10 krajów to różnorodność technik, form i tematów. Zobaczymy między innymi nominowany do Oscara film „A single life” oraz obrazy wyróżnione Grand Prix Złotych Mrówkojadów  i głównymi nagrodami w konkursie Mistrzowie Animacji.

Wstęp wolny.

Program:

Łukasz i Lotta, reż. Renata Gąsiorowska, 8’37”, Polska
Historia pierwszej randki Stożki Lotty i Gruszka Łukasza. To animowana opowieść, która w zabawny i niezwykle celny sposób charakteryzuje współczesnych ludzi i ich relacje.

Castillo y el armado, reż. Pedro Harres, 13’, Brazylia
Castillo mieszka w rybackiej osadzie. Pewnego dnia idzie wędkować i udaje mu się zwabić ogromną rybę, z którą stoczy walkę. Rysowana czarną kreską animacja jest ekspresyjna i pobudzająca wyobraźnię. Zdobywca ponad 30 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie.

Land, reż. Masanobu Hiraoka, 3’42″, Japonia
Hipnotyzujące, płynne i pełne energii metamorfozy abstrakcyjnych form. Film dla koneserów, który jednocześnie przekona do animowanej abstrakcji nawet sceptyka.

Roadtrip, reż. Xaver Xylophon, 20″, Niemcy
Animowany film drogi, historia równie interesująca dla animatora jak i reżysera filmów granych przez żywe postaci. Julius cierpi na bezsenność. Żeby oczyścić umysł, postanawia opuścić Berlin na swoim motocyklu. Jednak wciąż coś nie pozwala mu wyjechać. To ręcznie rysowana animacja o niepowodzeniach, bezsenności, czerwonym motocyklu, ładnej barmance, wyludnionym latem Berlinie i wodoodpornych skarpetkach. Zdobywca ponad 20 nagród, pokazywany na ponad 120 festiwalach.

The Trumpet, reż. Andrés Nieves, 9’ 12”, Hiszpania
Czy depresja może być zabawna? Szalone lata dwudzieste – bohema, alkohol i szczyt popularności jazzu. Jeffrey jest popularnym muzykiem jazzowym. Życie układa mu się świetnie, aż do czasu, gdy spotka go najgorsze, co może spotkać muzyka.

A Stolen Kiss, reż. Vít Neznal, Tomsa Legierski, 11′, Czechy
Czeskie poczucie humoru w formie wycinankowej, poklatkowej animacji. Jeden mężczyzna, jedna kobieta, sfotografowany pocałunek. Nic nadzwyczajnego, gdyby zdjęcie nie znalazło się na pierwszej stronie znanego magazynu, którego nakład został wyprzedany w ciągu godziny.

Bendito Machine V – Pull the Trigger, 11”, reż. Jossie Malis, Hiszpania
Podróżnik z egzotycznej galaktyki przybywa na piękną i prawdopodobnie nieznaną planetę. Okazuje się jednak, że trafia w środek wojennej zawieruchy, którą musi cierpliwie przeczekać. Historia ludzkiej cywilizacji widziana z perspektywy kosmity uświadamia nam, że przez tysiąclecia nasz gatunek wcale nie uległ większym zmianom.

Maître & Serviteur, reż. Tom Tassel, 4’54”, Kanada
Bogaty rosyjski kupiec, decyduje się na natychmiastowy zakup gruntu, by wyprzedzić swoich konkurentów. Rozkazuje słudze przygotować konia do drogi pomimo groźnej burzy. Ręcznie malowany i rysowany tradycyjnymi technikami portret rosyjskiej duszy oparty został na podstawie noweli Lwa Tołstoja.

Electric Soul, reż. Joni Männistö, 5′, Finlandia
Niezwykła historia mieszkańców miasta zbudowanego z podzespołów komputerowych.
I nagroda w konkursie Mistrzowie Animacji Festiwalu Złote Mrówkojady 2014

Premier Automne, reż. Carlos De Carvalho i Aude Danset, 10’30”, Francja
Abel żyje w świecie zimy, Apollina w świecie lata. Czy ci dwoje mogą się spotkać i spędzać razem czas? Grand Prix Festiwalu Złote Mrówkojady 2014

Snail trail, reż. Philipp Artus, 3′, Niemcy
Eksperymentalna animacja o ślimaku, który wynalazł koło.

Ex animo, reż. Wojciech Wojtkowski, 6′, Polska
Ręczne rysunki uwolnione spod ręki animatora rysunki tworzą własną dwuwymiarową rzeczywistość jednocześnie stanowiąc hołd dla polskiej szkoły animacji.

A Single Life, reż. Job, Joris & Marieke, 2′ 25”, Holandia
Piękna metafora naszego życia, od urodzin do śmierci. Co w nim jest naprawdę ważne i godne zapamiętania? Dzięki tajemniczej płycie winylowej Pia przenosi się w czasie. Film nominowany do Oscara.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna