Koncerty

Affabre Concinui zaśpiewa w Lublinie psalmy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 września 2009, 19:08

Biblijne psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego z muzyką Mikołaja Gomółki zabrzmią w piątek (11.09) w lubelskiej filharmonii.

Jedynym dziełem Mikołaja Gomółki, wybitnego kompozytora renesansowego, jakie zachowało się do dziś są "Melodie na psałterz polski”. To 150 krótkich utworów skomponowanych do poetyckiego przekładu psalmów biblijnych, dokonanego przez Jana Kochanowskiego.

Gomółka stworzył ten cykl pieśni na prośbę poety. Jego dzieło okazało się przełomowe. Jest to pierwszy przypadek zestawu utworów programowych, z których każdy oddaje wiernie charakter tekstu.

Pieśni są proste muzycznie, ale bardzo zróżnicowane w nastrojach i bogate w rozmaite nawiązania. W wielu z nich można np. rozpoznać wpływy polskich i obcych tańców.

"Melodie na psałterz polski”, stworzone na czterogłosowy chór mieszany a cappella, zabrzmią w Lublinie w wykonaniu Affabre Concinui, zespołu wokalnego śpiewającego właśnie a cappella.

Poznańska grupa, której nazwa oznacza "idealnie współbrzmiąc”, jest jedną z najlepszych w Polsce w swojej kategorii. Reprezentowała kraj na Wystawach Światowych Expo w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005).

Sekstet ma na koncie album z muzyką polskiego renesansu ("Musique de la Renaissance Polonaise”), wydany przez niezwykle prestiżową oficynę Harmonia Mundi. Longplay został wysoko oceniony przez wielu krytyków.

Znakomite teksty, doskonała muzyka, świetni wykonawcy – to może być jeden z najlepszych klasycznych koncertów tego sezonu. Warto pójść w piątek do Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego.

Początek o godz. 19. Wstęp za 20 zł. Adres: ul. Skłodowskiej 5.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna