Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

13 maja 2015 r.
8:14

Cardew Collective na początek festiwalu Kody. 'Na pewno część ludzi wyjdzie'

Autor: Zdjęcie autora Agdy
0 0 A A
13 maja 2015 18:00
John Tilbury na próbie z Cardew Colective
John Tilbury na próbie z Cardew Colective

– Jak są nuty, to wszystko wiadomo – mówi Ania. – Nie ma nut i nic nas nie ogranicza – uważa Paulina. W środę (13 maja) zaczyna się w Lublinie 7. edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od zeszłego tygodnia osoby tworzące Cardew Collective pracowały nad utworami angielskiego kompozytora-wizjonera. Występ zespołu, do którego mógł trafić każdy – 13 i 14 maja.

- Jakoś sobie tego nie wyobrażam. Nuty, to nuty – uśmiecha się Ania, polonistka, która śpiewa w chórze Politechniki Lubelskiej i z pliku kartek wśród których są nuty „Carmina Burana”, wyjmuje ksero swojej partii utworu, który napisał Cornelius Cardew. Zmarły w minionym stuleciu angielski kompozytor o którym się mówi, że poszerzył granice muzyki.

Jego „Schooltime Compositions” z 1968 roku, to niewielka książeczka wyglądająca jak stary zeszyt do słówek. Zawiera wskazówki, teksty i uwagi autora. Fragment Ani opatrzony jest tekstem: „Pragnienie” (fig. 8.2): Chcesz coś zrobić/Zrób to/Zrób coś bez chęci/Zrób coś choć nie chcesz/Niech będzie zrobione/Zrób. Na sąsiedniej stronie na pięciolinii rysunek dla laika wyglądający jak dwa owalne ornamenty, jakie każdy ryzuje na nudnym wykładzie. – Może na kolejnej próbie coś się wyjaśni – zastanawia się studentka.

„Schooltime Compositions” „Pragnienie” (fig. 8.2)

 

Jak poszło jej i innym członkom Cardew Collective w starciu z twórczością kompozytora, którego inspirowali twórcy idei społecznych i politycznych, od Marksa po Konfucjusza - można się przekonać w środę (13 maja) o godz. 18 w wirydarzu Centrum Kultury. Wstęp gratis.

13 maja, godz. 18

Centrum Kultury, Wirydarz, ul. Peowiaków 12

WTAJEMNICZENIE

Cornelius CARDEW Schooltime Compositions (1968) / premiera polska

Wykonawcy: Cardew Collective (Polska), prowadzenie: John TILBURY (Wielka Brytania)

>>>

- Możemy, ze względu na krótkotrwałą potrzebę, udawać, że wiemy, co oznaczają słowa takie jak „muzyka”, „muzykalny” i „muzykalność” jednak w zachowaniu muzyka widoczna jest wiedza o tym, że są one studniami bez dna, które nie dają się ani zdefiniować, ani zanalizować, ani nie oferują ku temu żadnych punktów zaczepienia – pisał Cardew w jednym z artykułów.

Wykonawcom swojej kompozycji „Sekstet - Umysł Tygrysa” 1967 proponuje: notatki na temat sześciu postaci nie są ograniczające ani definiujące. Ich głównym celem jest zachęcenie i wsparcie potencjalnych wykonawców, którzy mieliby się w nie wcielać. 6 bohaterów jakich poznamy 14 maja w studiu Radia Lublin to: Amy, Tygrys, Drzewo, Umysł, Wiatr i Okrąg.

– Profesor w szkole powiedział, że można być zupełnie zielonym i nie znać się na muzyce. No, to mu zaufałam i przyszłam. Pomyślałam: co będzie to będzie – mówi Karolina, uczennica lubelskiego Liceum Plastycznego. Jej koleżanka ze szkoły, Paulina, ma za sobą sześć lat nauki gry na skrzypcach. – Będę musiała poćwiczyć, wrócić do instrumentu, bo od roku nie gram systematycznie, a ręka się szybko odzwyczaja. To zupełnie nowe doświadczenie, zwłaszcza, że w szkole muzycznej najmłodsze kompozycje były gdzieś z okresu I wojny. Tutaj poznam coś zupełnie współczesnego. Brak zapisu nutowego sprawia, że każdy może brać w tym udział, chyba kompozytorowi o to właśnie chodziło. Nic nas nie ogranicza. Myślę, że to będzie ciekawe w czasach gdy nasza kultura jest taka komercyjna, masowa. A to jest nowe i trudne – mówi Paulina i dodaje, że nie była by wstanie opisać co się dzieje na próbach i wytłumaczyć osobie postronnej co oni tu właściwie pod kierownictwem Johna Tilburego, muzyka i improwizatora, robią.

– Na pewno część ludzi wyjdzie. Przeciętny Kowalski słucha disco polo – ironizuje Tomek, gitarzysta i nauczyciel gry na gitarze. – Myślę, że kompozytor daje muzykom wskazówki ale to od ich zgrania zależy efekt. Jak wysoko postawią sobie poprzeczkę. Ja chcę się jak najlepiej przygotować, przemyśleć rolę Tygrysa. To będzie wymagające dla słuchaczy, bo publiczność też musi za nami nadążać, myśleć. Sądzę, że to będzie dla słuchaczy zaskakujące. Właściwie można powiedzieć, że jedyne ograniczenie to tytuł utworu i nasza umowa kiedy się spotykamy, żeby go wykonać – dodaje.

Gdyby ktoś się bał wizyty w radiowym studio - cytat z uwag jakie wykonawcom „Sekstetu – Umysł Tygrysa” daje kompozytor: Gdy w przedstawieniu bierze udział mniej niż sześcioro wykonawców, można w zastępstwie (…) wpleść śpiącego widza – (…) i rozmieścić razem z obiektem Drzewem tak, aby razem stały się Tygrysem śpiącym na drzewie. W ten sposób może przespać całość widowiska. Jeśli natomiast się zbudzi, może nadal być uważany za Tygrysa, jednak wykonawcy powinni liczyć się z tym, że nie będzie zachowywać się zgodnie z tekstem.

Wstęp do studia przy Obrońców Pokoju gratis.

14 maja, godz. 20.30

Sala Koncertowa Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2

ZNAKI I DŹWIĘKI

Cornelius CARDEW Tiger’s Mind (1967) / premiera polska, Treatise( 1967) / premiera polska

Wykonawcy: Cardew Collective (Polska), prowadzenie: John TILBURY (Wielka Brytania)

Fragment zapisu utworu „Treatise” Corneliusa Cardew. Będzie wykonany 14 maja po „Tiger’s Mind”

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna