Koncerty

Chatka Żaka: Koncert Baja i film Paradżanowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2010, 09:04

Huculska muzyka na żywo i z filmu zabrzmi w poniedziałek (26.04) w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” w Lublinie.

Zespół Baj tworzą muzycy ze Lwowa i huculskich wsi: Werchowyny, Zamagóry i Bystreca.

W instrumentarium grupy są huculskie instrumenty dęte (floira, dudy, telenka, trąbita), skrzypce, cymbały, drumla, charakterystyczny w brzmieniu bęben oraz akordeon i bajan.

Styl Baja to kwintesencja muzyki spod stóp Czarnohory – egzotycznej dla naszego ucha, pozornie chaotycznej i pełnej melizmatów.
Formacja po raz pierwszy koncertowała w Lublinie na festiwalu Mikołajki Folkowe w 2008 roku. Tym razem wystąpi w ramach cyklu "Mikołajki Folkowe prezentują” poprzedzającego jubileuszową, 20. edycję najstarszego folkowego festiwalu w kraju.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Wstęp za 10 zł.

Wcześniej, o godz. 18, wystartuje pokaz filmu Siergieja Paradżanowa "Cienie zapomnianych przodków” (1964) wg opowiadania Michaiła Kociubińskiego. Jest to osadzona w kulturze huculskiej historia o miłości i nienawiści, obrazująca codzienność górali i ich zwyczaje.

Dużą rolę odgrywa w filmie muzyka w wykonaniu legendarnego huculskiego skrzypka Mogura. Dlatego dzięki zestawieniu seansu i koncertu melomani będą mieli okazję porównać huculską muzykę ludową sprzed niemal pół wieku ze współczesną.

Na pokaz wstęp wolny.

Adres: ul. Radziszewskiego 16.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna