Koncerty

Festiwal Organowy 2010: Chopin, Wojtyła, Glanc

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2010, 14:48

Chopinowi i Janowi Pawłowi II będzie poświęcony piąty koncert XIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Czas: środa (28.07).

Koncert nie tylko zapowiada się bardzo interesująco, ale już jest – jako pozycja na afiszu – czymś niezwykłym. Ma bowiem dwa tytuły: "Jan Paweł II w Lublinie na Czubach” i "Jazz i klasyka – Chopin i Glanc”.

Pierwszy jest wyrazem pamięci organizatorów o wizycie polskiego papieża w Lublinie 9 czerwca 1987 roku i o mszy świętej celebrowanej przez niego w parafii p.w. Św. Rodziny dla miliona wiernych zgromadzonych na przykościelnym placu.

Wydarzenie sprzed 23 lat ma odbicie w programie środowego koncertu. Zaplanowano wystąpienia słowne ks. Krzysztofa Ołdakowskiego SJ, redaktora naczelnego jezuickiego "Przeglądu Powszechnego”, i ks. Ryszarda Juraka, proboszcza parafii, którzy opowiedzą o papieżu i jego wizycie.

Zapowiadany jest także specjalny set koncertowy, w którym zabrzmią improwizacje na temat pieśni kościelnych wykonywanych podczas mszy świętej celebrowanej przez JP II na lubelskich Czubach.

Na bazie utworów "Abba Ojcze”, "Była cicha i piękna”, "Ty wyzwoliłeś”, "Liczę na ciebie, Ojcze”, "Madonna”, "Barka”, "Jest zakątek” i "Pan kiedyś stanął” (ulubiona pieśń papieża) zagra Thomas Glanc, niemiecki organista polskiego pochodzenia.

Drugi tytuł sygnalizuje kolejne muzyczne atrakcje. Glanc, znany z ubarokowienia jazzu i ujazzowienia klasyki na poprzedniej edycji festiwalu, wykona w środę utwory Fryderyka Chopina i własne kompozycje. Będzie improwizował w konwencji romantycznej, a także w stylu jazzowym.

Początek o godz. 19.

Adres: al. Jana Pawła II 11.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna