Koncerty

Jorgos Skolias w Czarnym Tulipanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 marca 2012, 15:00

Jorgos Skolias  (MATERIAŁY ORGANIZATORA)
Jorgos Skolias (MATERIAŁY ORGANIZATORA)

Mieszanka bluesa, jazzu i rocka oraz muzyczna podróż po Grecji, Indiach i Afryce. To wszystko w piątek, 9.03, dzisiaj w klubie Czarny Tulipan (ul. Grodzka 1). Wystąpi Jorgos Skolias, wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia.

Jorgos Skolias urodził się w Zgorzelcu, jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Dorastał w wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym kulturowo środowisku. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, próbował śpiewać rocka i bluesa.

W latach 70. nawiązał współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Grał z zespołami Nurt, Grupa 1111 i Spisek Sześciu. W 1982 r. zaczął grać w jazz–rockowej formacji KRZAK. Zainteresowało się nim wtedy wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i studyjną.

W latach 1988–1991 był stałym wokalistą formacji Young Power, która reprezentowała nowatorskie podejście do jazzu. Nowymi wizjami muzyki zajmował się także pracując m.in. z Radosławem Nowakowskim, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Nikosem Touliatosem oraz zespołami Tie Break, Pick Up, Free Cooperation. Miał również przygodę z teatrem i filmem. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji "Dziadów”, w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył też w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.

Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły wykorzystania głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w różnych muzycznych gatunkach. Na jego koncertach można usłyszeć mieszankę bluesa, jazzu, rocka oraz muzyki etnicznej od Grecji aż po Indie i Afrykę. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne, dzięki czemu opanował technikę śpiewania harmonicznego, która polega na równoległym prowadzeniu trzech głosów.

Oprócz Jorgosa Skoliasa na imprezie zagra także DJ Krime (znany także jako Mr Krime). To polski DJ, muzyk i producent, obecny na polskiej scenie muzycznej od 1994 r. Jest polskim pionierem nurtu zwanego turntablismem, kolekcjonerem płyt winylowych, miłośnikiem muzyki funk, soul i jazz. Na koncie ma także tytuł Mistrz Europy Wschodniej Vestax Extravaganza, Mistrza Polski ITF oraz mistrza w kategorii "Drums Deluxe” Wheels On Fire.

Początek koncertu o godz. 20. Wstęp – 25 zł.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna