Koncerty

Koło Jana, czyli świętojańskie muzykowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2010, 22:27

W czwartek (24.06) w Lublinie koncert z udziałem grup Słoma i Przedwietrze, Orkiestra św. Mikołaja, Orkiestra na Zdrowie i Miąższ.

Tradycji stanie się zadość. Ale trochę inaczej. Jak co roku Orkiestra św. Mikołaja uczci najkrótszą noc w roku wielkim koncertem. Tym razem odbędzie się on jednak nie w sobotę i nie na placu Po Farze, tylko w czwartek w siedzibie lubelskiego zespołu – w Chatce Żaka.

W koncercie zatytułowanym "Koło Jana” wystąpią znakomite zespoły folkowe i quasi-folkowe, w tym – jak zwykle – organizująca go Orkiestra św. Mikołaja. Zaproszone przez gospodarzy grupy Orkiestra na Zdrowie, Słoma i Przedwietrze oraz Miąższ łączą zamiłowanie do akustycznych brzmień, wspólnota personalna i związek z Lubelszczyzną.

Kluczową formacją koncertu będzie Słoma i Przedwietrze. Prowadzący ją Jerzy "Słoma” Słomiński to weteran polskiego folku i kultowa postać, która miała wielki wielotorowy wpływ na nadwiślański rozkwit muzyki czerpiącej z ludowych źródeł.

Do założonej na początku lat 80. przez tego bębniarza i wytwórcę bębnów osady w podlubartowskiej Dąbrówce zjeżdżali muzycy z całego kraju, by zaopatrzyć się w instrumenty i pomuzykować na miejscu w formule folkowego jamu.

To właśnie w Dąbrówce powstały zręby Orkiestry na Zdrowie Jacka Kleyffa, warszawiaka, który przed laty zamieszkał w osadzie. Zespół ma nie tylko lubelską historię, ale także teraźniejszość. Obecnie współtworzą go muzycy formacji Słoma i Przedwietrze: Daniel Słomiński (bas i bębny) i Jerzy Słomiński (perkusja i bębny). W składzie formacji jest też Sebastian Pikula (gitary i śpiew), były członek grupy Słomy, a dziś jedna trzecia kapeli Miąższ.

W Miąższu Pikuli towarzyszy m.in. Krzysztof Gadzało (bas, piła i śpiew), który kiedyś również był w pierwszym składzie zespołu Słoma i Przedwietrze. Zespół Pikuli i Gadzały jest najmniej folkowy spośród grup, które wystąpią w koncercie "Koło Jana”. Nawiązuje do tego gatunku tylko w dużej mierze akustycznym brzmieniem.

Bliżej folku jest Orkiestra na Zdrowie, wykonująca literackie piosenki zbliżone muzycznie do ska i reggae. Styl formacji Słoma i Przedwietrze to multikulturowy folk osadzony na pierwotnych formach bębniarskich, umajony elementami reggae'owymi, funkowymi, afrobeatowymi, jazzowymi i sambowymi.

Początek koncertu o godz. 19.

Adres: ul. Radziszewskiego 16.

Bilety po 10 zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna