Koncerty

Koncert zespołu Daktari

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2012, 12:09

W czwartek, 12 kwietnia, o godz. 19 w restauracji Czarny Tulipan przy ul. Grodzkiej 1 koncert zespołu Daktari.

O młodym warszawskim klezmersko-noiserockowym zespole Daktari robi się coraz głośniej. Na ostatniej edycji HEINEKEN OPEN'ER FESTIVAL wystąpili jako debiutanci bez wydanej płyty i zagrali na WORLD STAGE - jednej z trzech głównych scen festiwalu.

Taka sytuacja to ewenement - w ciągu ostatnich paru lat żaden młody zespół nie dostał takiej szansy. W październiku zespół Daktari został wybrany, by reprezentować polską muzykę folkową na największych targach world music na świecie: WOMEX EXPO 2011 w Kopenhadze (Dania). Na składance "Rootz from Polska” znalazł się ich utwór "Pollux”.

Daktari to prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise'owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego.

Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Tzadik Poznao Festival, Warszawa Singera, Heineken Opener oraz w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

W sierpniu 2011 nakładem wytwórni Multikulti ukazał się debiutancki album grupy pod tytułem "This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.”. Płyta została nagrana "na żywo ale w studio” i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki. Premiera płyty miała miejsce na Tzadik Poznań Festival, na którym prezentowane są najciekawsze zjawiska nowej muzyki żydowskiej.

Kompozycje Daktari jeszcze przed premierą można było usłyszeć między innymi w Radiowej "Jedynce”, "Dwójce”, TOK FM, Radio PIN, Kampus, czy też Radio Jazz, a w sierpniu "This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.” była płytą miesiąca w Radio PIN oraz płytą tygodnia w Programie 2 Polskiego Radia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna