Koncerty

Niecodzienny koncert w Kościele Akademickim KUL

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2008, 19:04
Autor: Anna Munia

26 listopada zabrzmią tam aż dwie premierowe kompozycje.

Pierwszy z utworów to Suita Liturgiczna Petera Ebena - współczesnego czeskiego kompozytora (1929-2007), którego twórczość prezentowana jest na estradach całego świata.

Melomani będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć nie tylko w lubelskim, ale także w polskim prawykonaniu Suity Liturgicznej. Kompozycja składa się z fragmentów organowych (interludiów) oraz antyfon z psalmami.

Do jej wykonania zaangażowanych zostało troje organistów: Jadwiga Kowalska, Jarosław Wróblewski (oboje zagrają na organach wielkich) i Stanisław Diwiszek (zaakompaniuje śpiewakom na organach małych) oraz Schola Gregoriana Instytutu Muzykologii KUL. Całość poprowadzi ks. Piotr Paćkowski.

Drugą premierową kompozycję usłyszymy w wykonaniu Elżbiety Charlińskiej. Będzie to Sonata d-moll na organy napisana przez ks. Hieronima Feichta (1894-1967) - muzykologa i założyciela Instytutu Muzykologii KUL.

Sonata powstała w 1945 r. w Olczy koło Zakopanego. Jej rękopis, znajdujący się w zbiorach Bibliotek Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, posłużył za podstawę do ogłoszenia utworu drukiem przez wydawnictwo "Polihymnia” w 2008 r.

Utwór zbudowany jest z czterech części: Allegro assai, Intermezzo, Scherzo i Finale.
Koncert wpisuje się w obchody liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej.

Organizatorzy i wykonawcy serdecznie zapraszają do Kościoła Akademickiego KUL pw. Świętego Krzyża (ul. Radziszewskiego 7) w najbliższą środę (26 listopada).
Początek o godz. 16.30; wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna